W czwartek ogólnokrajowy protest rolników

Rolnicy będą protestować we wszystkich województwach w Polsce. Chcą ustawy o obrocie ziemią. Akcja protestacyjna rozpocznie się o godz. 11:00.

„Jeżeli mam być taki dialog, że my ciągle przegrywamy to na to nie ma zgody – dlatego jest ogólnopolska akcja protestacyjna” – akcentuje senator Jerzy Chróścikowski – przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność.

– Szczególny problem stanowi obrót ziemią. Jest on rozwiązany tylko częściowo. Mamy ustalenia, ale rząd nie przedstawia projektu ustawy o obrocie ziemią. Mówiliśmy, pisaliśmy pisma, domagaliśmy się tego, by warunki negocjacyjne które prowadzi rząd w ramach wspólnej polityki rolnej nie były gorsze, ale konkurencyjne. Chcemy żeby dopłaty były równe. Niestety rząd nie wywalczył tych warunków. Wręcz odwrotnie – środki finansowe są mniejsze – powiedział senator Jerzy Chróścikowski – przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność.

Dialog musi przekładać się na konkretne czyny – mówią zgodnie rolnicy w całej Polsce.

– Rozmawiać możemy długo, ale decyzje musza być podjęte szybko, bo z Polski wyjedzie kolejne parę milionów młodych ludzi. Działania musza być ukierunkowane na uwłaszczenie polskiego Narodu. Idziemy pod hasłem: Aby Polska była Polska, a polska ziemia dla polskich rolników. Kiedy byłem na Warmii dowiedziałem się, że tam kolejna polska firma wykupiła ileś tysięcy hektarów za ok. 150 mln. zł. Pytam skąd taka kwota? My nie mamy możliwości – muszą być stworzone takie mechanizmy, żeby rolnicy mogli zakupić polską ziemię na preferencyjnych warunkach. Do tej pory zyskała na tym tylko nomenklatura i biznesmeni – powiedział  Zbigniew Grajoszek z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych z Gdańska.

 

Wypowiedź Zbigniewa Gajoszka


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj