PiS: minister Kalemba okłamuje rolników

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba okłamuje rolników w sprawie zwiększenia środków dla Polski z unijnej Wspólnej Polityki Rolnej – powiedzieli europoseł Janusz Wojciechowski i poseł Zbigniew Kuźmiuk. 

Jest ponad 4 mld euro mniej – alarmują politycy PiS, powołując się m.in. na dokumenty z Parlamentu Europejskiego.

Europoseł Janusz Wojciechowski tłumaczy, że w unijnym budżecie na lata 2007- 2013 było 32,6 mld euro. W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 będzie to już 28,4 mld euro.

Poseł na dowód tego przytoczył dane z ośrodka analitycznego – departamentu politycznego B w PE.

Jednoznacznie wynika, że Polska miała w latach 2007-2013; czyli w tym budżecie wynegocjowanym przez PiS – 32,6 mld euro (to jeszcze były niepełne dopłaty z wyniku Traktatu Akcesyjnego, jeszcze był pewien ubytek z tytułu tego, że dopłaty były niepełne), w tej nowej perspektywie finansowej jest 28,5 mld euro. Więc niech minister Kalemba przestanie okłamywać polskich rolników, polską opinię publiczną i siebie; przecież autorzy tego raportu nie mieli żadnego powodu, żeby pisać nieprawdę – mówił europoseł Janusz Wojciechowski.

Poseł Zbigniew Kuźmiuk z kolei mówił, że w unijnym funduszu spójności w latach 2014 – 2020 będzie dla Polski 72,5 mld euro, ale – jak podkreślał polityk – „stało się to kosztem polskiej wsi”.

W funduszu spójności jest 72,5 mld euro (tj. ok. 300 mld zł) niestety stało się to kosztem polskiej wsi. Widać to wyraźnie w dokumentach Unijnych, jak też w dokumentach krajowych. Jest taki załącznik do projektu nowelizacji budżetu 2013 roku, już w tym dokumencie widać, że suma ośrodków europejskich i krajowych jest wyraźnie mniejsza (o ok. 9 mld zł) niż w roku 2013. To jest rzeczywiście informacja porażająca. Rząd PO i PSL nie tylko obiecał podobne pieniądze na wspólna politykę rolną jak w poprzedniej perspektywie, ale także obiecał wyrównanie dopłat do średniej unijnej.

W ubiegłym tygodniu w Sejmie podczas debaty na temat sytuacji w rolnictwie Kalemba mówił, że Polska będzie miała warunki do dalszego rozwoju dzięki pieniądzom wynegocjowanym w UE na lata 2014-2020, a budżet unijny na Wspólną Politykę Rolną dla

Polski wzrośnie o 12 proc., z 28,6 mld euro do 32,1 mld euro.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl