fot. flickr.com

„DGP”: w styczniu należy spodziewać się decyzji rządu ws. budowy elektrowni atomowej

W styczniu należy spodziewać się decyzji rządu dotyczącej budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce – informuje dziś „Dziennik Gazeta Prawna”. Zdaniem wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego rząd jest o krok od powiedzenia „tak” atomowi.

Gazeta pisze, że w środę w resorcie energii odbywały się rozmowy dotyczące przyszłości polskiej energetyki jądrowej i sposobu finansowania elektrowni, a w Sejmie posiedzenie zespołu ds. energetyki jądrowej.

„Plany, które jesteśmy już praktycznie gotowi przedstawić rządowi, zmierzające do podjęcia finalnej decyzji o budowie siłowni jądrowej, znalazły wstępną aprobatę premiera (Mateusza Morawieckiego – PAP), choć to nie kończy dyskusji rządu. Ale do powiedzenia >>tak<< atomowi już krok. To rozwiązanie dla Polski niezbędne” – mówi cytowany w „DGP” wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Jak pisze dziennik, minister Piotrowski potwierdził, że jeśli decyzja rządu w sprawie realizacji programu atomowego w styczniu będzie pozytywna, to w grę wchodzi nie tylko produkcja energii elektrycznej, ale i cieplnej.

„Mówimy tu o dwóch równoległych przedsięwzięciach. Jedno to budowa dużej energetyki jądrowej, drugie to małe reaktory wysokotemperaturowe” – wyjaśnił wiceminister energii.

Dotychczas przedstawiciele rządu deklarowali wielokrotnie, że polityczna decyzja o budowie w Polsce elektrowni jądrowej ma zostać podjęta do końca tego roku. Z ostatnich badań wykonanych na zlecenie resortu energii wynika, że 59 proc. Polaków popiera budowę w Polsce elektrowni jądrowej, a przeciwko tej inwestycji jest 35 proc. badanych.

PAP/RIRM

drukuj