fot. flickr.com

Rosja: W Nowosybirsku odbył się wiec przeciwko planom podniesienia wieku emerytalnego

W Nowosybirsku odbył się dziś wiec w proteście przeciwko planom podniesienia wieku emerytalnego ogłoszonym niedawno przez rząd Rosji. Jego uczestnicy żądali także obniżenia cen benzyny. W proteście wzięło udział około 300 osób.

Niezbyt liczne zgromadzenie jest bodaj pierwszą demonstracją protestu, która odbyła się w Rosji po ogłoszeniu w czwartek decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego. Wiec organizowała m.in. Partia Emerytów, a wzięli w nim udział aktywiści radykalnego Frontu Lewicy, jak i zwolennicy jednego z przywódców opozycji antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego.

Uczestnicy protestu przynieśli na wiec plakaty głoszące: „Nie dla podniesienia wieku emerytalnego!” i „Nie chcę umrzeć w pracy”. Żądali dymisji premiera Dmitrija Miedwiediewa. Pojawiło się także hasło: „Putin-Rosja – 5:0”, nawiązujące do wyniku czwartkowego meczu między reprezentacjami Rosji i Arabii Saudyjskiej. Mecz ten zainaugurował odbywające się w Rosji mistrzostwa świata w piłce nożnej. Tego samego dnia rząd ogłosił plany stopniowego podwyższania od przyszłego roku wieku emerytalnego.

Dziennik „Wiedomosti” podał dzisiaj, powołując się na źródła na Kremlu, że władze Rosji niepokoją się perspektywą protestów społecznych. Decyzja o podniesieniu wieku emerytalnego – według ekonomistów nieunikniona – była długo odkładana, bowiem jest bardzo niepopularna w społeczeństwie. Obecny wiek emerytalny w Rosji to 60 lat dla mężczyzn i 55 dla kobiet. Rząd chce podnieść te progi do 65 lat dla mężczyzn i 63 dla kobiet, przy czym proces ten ma być rozłożony na najbliższe 10-16 lat.

Petycja przeciw podniesieniu wieku emerytalnego, skierowana do prezydenta Władimira Putina, premiera Dmitrija Miedwiediewa i władz obu izb parlamentu Rosji, pojawiła się w internecie na stronie Change.org. Podpisało ją do piątku 320 tys. osób. Autorzy petycji przywołują statystyki, mówiące o tym, iż w 62 regionach Federacji Rosyjskiej średnia prognozowana długość życia jest niższa niż 65 lat.

Według danych rosyjskiego ministerstwa zdrowia, ogółem przeciętna długość życia przekroczyła w Rosji 72 lata. Przy czym, dla kobiet wskaźnik ten wynosi ponad 77 lat, a dla mężczyzn – 67,5 roku.

PAP/RIRM

drukuj