Rząd zamiast in vitro będzie wspierał naprotechnologię

Rząd za pieniądze z in vitro będzie wspierał rozwój naprotechnologii. W Łodzi powstaje pierwszy ośrodek leczenia niepłodności – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”. Docelowo ma powstać po jednym ośrodku w województwie.

Ośrodkiem referencyjnym ma być Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Pracujący w nim wybitni specjaliści z zakresu ginekologii mają przygotować standardy dla innych placówek w kraju.

Placówki obok leczenia zajmą się także działalnością edukacyjną. Będą prowadzić szkolenia dla personelu medycznego i pacjentów.  W klinikach byłaby także oferowana pomoc psychologiczna.

W planach jest kompleksowe, a nie jedynie fragmentaryczne wspieranie osób zmagających się z niepłodnością. To może przełożyć się na większą liczbę urodzeń – mówi poseł Tomasz Latos, wiceszef sejmowej komisji zdrowia.

– Jest to bardzo dobra wiadomość. Gratuluję ministrowi Radziwiłłowi, że podjął taką decyzję. Okazuje się, iż można budować alternatywę dla programu in vitro wbrew temu, co mówił Bartosz Arłukowicz czy też inni przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Bardzo dobrze, że ktoś na poważnie chce zająć się kwestią naprotechnologii, zrobić to, podejść do tego kompleksowo, maksymalnie i profesjonalnie poprzez zapewnienie leczenia w odpowiednio przygotowanych ośrodkach. Czekam na pierwsze efekty tego programu i oby wszystko dalej w tej sprawie się udało – podkreśla Tomasz Latos.

Z programu in vitro, który był finansowany przez Ministerstwo Zdrowia za rządów PO-PSL, urodziło się 3 tys. 800 dzieci. Rząd PiS wygasi finansowanie programu z publicznych pieniędzy.

RIRM

drukuj