„Duża” ustawa medialna zostanie udoskonalona

Będą poprawki do projektu „dużej” ustawy medialnej. Wśród nich  znajdzie się wydłużenie kadencji szefów mediów publicznych z dwóch do trzech lat; obniżenie składki audiowizualnej z 15 do 11-12 zł, a także wycofanie zapisu o wygaszaniu kontraktów kadry kierowniczej. Informację podał wiceminister kultury Krzysztof Czabański, pełnomocnik rządu ds. reformy mediów.

W Sejmie na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu odbyło się wysłuchanie publiczne ws. projektów ustaw dotyczących mediów publicznych. Uczestniczyli w nim, oprócz polityków, przedstawiciele ponad 70 organizacji i spotwarzeń zainteresowanych przyszłością mediów publicznych.

Redaktor Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich  zwrócił uwagę, że w artykule 5 brakuje klauzuli sumienia.

– Ta klauzula sumienia jest bardzo ważna, ponieważ na jej podstawie dziennikarz, czy to z lewej czy prawej strony, może odmówić wykonania polecenia swojego przełożonego. Takie przypadki w mediach są bardzo częste, dlatego w mediach publicznych powinniśmy tę klauzulę sumienia wprowadzić. Jeżeli wprowadzamy klauzulę sumienia, to musimy pomyśleć o komisji etyki. Przy mediach publicznych musi być komisja etyki, która w przypadku, gdy dziennikarz powoła się na klauzulę sumienia i zostanie to podważone – żeby ktoś mógł rozstrzygnąć, kto w sporze ma rację – powiedział Krzysztof Skowroński.

Pakiet projektów przewiduje przekształcenie od 1 lipca TVP, Polskiego Radia i PAP w instytucje mediów narodowych.

Wyboru władz tych mediów miałaby dokonywać 6-osobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję.

Autorzy projektów liczą, że ustawa zostanie przyjęta przez Sejm w czerwcu na drugim posiedzeniu.

RIRM

drukuj