fot. PAP

KRRiT: Spot „Najbliżsi obcy” nie narusza ustawy o rtv

Wyświetlany w TVP spot promujący związki partnerskie nie narusza przepisów ustawy o radiofonii i telewizji – stwierdziła KRRiT.

W związku z emisją spotu Rada otrzymała ponad 72 tys. protestów; głównym zarzutem było naruszenie chrześcijańskiego systemu wartości.

Spot zatytułowany „Najbliżsi obcy” promuje kampanię społeczną „Popieram Związki” przygotowaną przez Kampanię Przeciw Homofobii we współpracy z Partnerstwem dla Związków. Przez dwa tygodnie, do 11 listopada spot był emitowany w kanałach TVP.

Ze stanowiskiem Krajowej Rady nie zgadza się poseł Jarosław Sellin, były członek KRRiT.

– Wystarczy uważnie przeczytać ustawę o radiofonii i telewizji, której zapisów powinna strzec KRRiT. W ustawie możemy przeczytać, że media – zwłaszcza media publiczne – mają obowiązek respektowania chrześcijańskiego systemu wartości. Promowanie związków jednopłciowych na pewno nie jest respektowaniem chrześcijańskich wartości. Ustawa ta zawiera zapisy o tym, że media publiczne mają obowiązek promowania postaw pro zdrowotnych i pro rodzinnych. Rodzina w Polsce jest zdefiniowana jako związek mężczyzny i kobiety oraz dzieci, a nie związek dwóch pań albo dwóch panów – powiedział Jarosław Sellin.

Rzecznik TVP Jacek Rakowiecki zapewniał przed emisją spotu, że Kampania Przeciw Homofobii traktowana jest na równi z innymi organizacjami pożytku publicznego.

RIRM

drukuj