fot. PAP/Radek Pietruszka

J. Kaczyński: PiS dopuszcza wybór sędziów TK większością 2/3

Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe rozważyć możliwość wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm większością 2/3 głosów, ale tylko w ramach zmiany Konstytucji – oświadczył we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

We wtorek w Sejmie odbyło się spotkanie ws. sytuacji wokół TK. Brali w nim udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i przedstawiciel partii KORWiN; na spotkanie nie przyszli reprezentanci: PO, Kukiz’15, Nowoczesnej, SLD i Partii Razem.

Jarosław Kaczyński zaznaczył po spotkaniu, że PiS jest otwarte na postulaty ws. rozwiązania kryzysu wokół TK.

„Jeżeli partie, które złożyły swoje projekty, ale które nie uczestniczyły w spotkaniu, chciałyby się dołączyć, my się nie zamykamy” – oświadczył.

Prezes PiS dodał, że jest jednak jeden warunek.

„Nie jesteśmy skłonni poważnie traktować projektów, które wprowadzają zasadę, iż w gruncie rzeczy to korporacja prawnicza wyłania członków Trybunału Konstytucyjnego (…) I jeżeli chodzi o sprawę wyboru 2/3 członków Trybunału Konstytucyjnego, to jesteśmy gotowi to rozważyć, ale tylko w ramach zmiany Konstytucji” – podkreślił prezes PiS.

Jak dodał Jarosław Kaczyński, PiS jest gotowe „na rozwiązanie, że zaczynamy od początku, ale to wymaga częściowej zmiany Konstytucji, poprawki do Konstytucji. Wtedy przy szerszym porozumieniu jest to możliwe”.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj