PiS i SP składają wnioski o uchwałę Sejmu RP ws. Ukrainy

Kluby Parlamentarne Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski składają wnioski o uchwałę Sejmu RP ws. Ukrainy. PO z kolei proponuje, aby uzgodnić treść uchwały ze wszystkimi klubami i przyjąć ją przez aklamację.

Posłowie SP chcą, by pierwsze czytanie projektu uchwały odbyło się już na najbliższym posiedzeniu polskiego Parlamentu.

Poseł Ludwik Dorn, były Marszałek Sejmu mówił, że uchwała ma potwierdzać, iż Polska zostawia „otwarte drzwi” dla Ukrainy w UE, a równocześnie apeluje do władz Ukrainy, by powstrzymały się od użycia siły względem protestujących.

Uchwała odwołuje się do potwierdzenia woli, że z punktu widzenia Polski nadal trwa polityka otwartych drzwi dla Ukrainy. Zawiera też te elementy, które mają wywierać nacisk na obecne władze Ukrainy, by powstrzymały się od użycia siły wobec pokojowych demonstracji. Proponujemy, żeby Sejm stwierdził, że relacje między Ukrainą a Unią nie mogą być pretekstem dla sił trzecich. W języku niedyplomatycznym chodzi  o Federację Rosyjską i ingerencję w ten proces – zwrócił uwagę poseł Ludwik Dorn.

Dokument przygotowany przez PiS jest adekwatny do sytuacji na Ukrainie, która jest rozwojowa i dynamiczna – powiedział poseł Andrzej Duda, rzecznik KP PiS. Wcześniej PiS złożyło wniosek, aby rząd i szef MSZ przedstawili informację nt. przebiegu negocjacji w Wilnie i jaki był udział w nich polskiego rządu.

Poseł wskazał też działania obecnego rządu Donalda Tuska, w kwestii integracji europejskiej Ukrainy, które nie są jasno sprecyzowane, co szkodzi także Polsce.

To, żeby Ukraina zbliżyła się w kierunku Zachodu, a nie przechylała się w kierunku Rosji jest w strategicznym interesie Polski. O tym mówił wielokrotnie i wiele w tym kierunku robił śp. Pan Prezydent, prof. Lech Kaczyński i robił to także rząd Jarosława Kaczyńskiego. Po zmianie rządu, aktywna polityka Polski w UE, mówienie silnym  głosem – co jest dla Polski ważne – zostało przez rząd Donalda Tuska zarzucone. Przypomnę deklaracje premiera Tuska i ministra Sikorskiego, że przyjmują politykę płynięcia w głównym nurcie. To oznacza zaniechanie kreowania własnej polityki, ukierunkowanej na interesy Polski – zwrócił uwagę poseł Andrzej Duda.

Dziś odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Nie wziął w nim udziału prezes PiS Jarosław Kaczyński. Reprezentujący lidera PiS, eurodeputowany Ryszard Czarnecki nie został wpuszczony na obrady. Nieobecny był także szef SLD Leszek Miller.

Protesty na Ukrainie, trwają od 21 listopada i dotyczą odmowy władz Ukrainy podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Na Majdanie Niepodległości protestowało w niedzielę setki tysięcy Ukraińców. Dziś rano demonstranci, żądający zmiany władz Ukrainy zablokowali wszystkie wejścia do siedziby rządu w Kijowie.

Jutro ukraiński parlament rozpatrzy wniosek opozycji o dymisję rządu premiera Mykoły Azarowa – oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak. Polityk skrytykował użycie siły przez milicję i zaapelował o ukaranie winnych zajść.

Przedstawiciele Partii Regionów prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza ostro skrytykowali polityków z UE, którzy występowali we wczorajszym wiecu opozycji postulującej zbliżenie z UE i nawołującej do zmiany władzy w Kijowie. Wśród przemawiających byli Polacy.

Solidarność z narodem ukraińskim wyrazili także mieszkańcy Olsztyna. Na Placu Solidarności odbyło się spotkanie, będące wyrazem wsparcia dążeń Ukrainy do Europy.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl