fot. PAP/Andrzej Grygiel

Min. Z. Ziobro: Zrobiliśmy bardzo wiele, by państwo polskie dbało o interesy każdego obywatela

Sądzę, że możemy dzisiaj z podniesionym czołem powiedzieć, że zrobiliśmy bardzo wiele, by państwo polskie było państwem praktycznie działającym, które dba o interesy każdego obywatela – mówił na konwencji w Katowicach szef Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Kiedy zastanawiamy się nad tym, co przed nami, to też naturalna okazja, by podsumować to, co za nami” – powiedział Zbigniew Ziobro.

„Możemy zadać sobie pytanie, bo takie pytanie rodzi się w sposób naturalny, na ile te wówczas plany, te konkretne zapowiedzi, które były tutaj wyrażane, znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości” – dodał.

„To jest pytanie o to, co ma fundamentalne znaczenie w demokracji, o czym mówił pan prezes Kaczyński, mianowicie o wiarygodność. Wiarygodność to ta wartość demokracji, która sprawia, że nie jest ona fasadą, a staje się realnym mechanizmem. Mamy naprawdę bardzo wiele mierzalnych faktów wskazujących na to, że dobra zmiana to nie jest tylko dobra zmiana w nazwie, ale też dobra zmiana w rzeczywistości, to jest dobra zmiana mierzalna, którą można udowodnić twardymi liczbami” – przekonywał szef MS.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślił, że jednym z celów, który cztery lata temu wybrzmiały w dyskusjach, była reforma państwa.

„Mówiliśmy, że chcemy takiego państwa, które będzie gwarantem bezpieczeństwa wszystkich obywateli, które będzie chronić ich interesy, które będzie bronić zwłaszcza tych, którzy są bezradni, bezbronni, słabi, które będzie potrafiło upominać się o prawa również tych słabszych” – powiedział minister sprawiedliwości.

„Że będzie państwem, które z pasją będzie realizować zadanie, jakim jest przywrócenie godności Polakom (…), zwłaszcza tym, którzy byli pozbawieni tej godności, niejako wykluczani przez poprzednią władzę, spychani na margines, zmuszani do emigracji, a czasami oddawani wręcz w ręce rozmaitej maści hochsztaplerów, oszustów, czyścicieli kamienic. Że o tych wszystkich ludzi państwo polskie się upomni, że będzie państwem praktycznie działającym, że będzie dbało o interesy każdego obywatela” – dodał.

„I sądzę – zastrzegając, że jeszcze wiele przed nami – że możemy dzisiaj z podniesionym czołem powiedzieć, że bardzo wiele w tej sprawie zrobiliśmy, że bardzo wiele w tej sprawie się udało” – podkreślił szef MS.

PAP/RIRM

drukuj