Stowarzyszenie „Gryf Pomorski” zaprasza do Gdańska na Mszę św. za tych, którzy zginęli w walce o polskość Pomorza

Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” zaprasza, w ramach trwających wciąż obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, na uroczystą Mszę Świętą w intencji tych, którzy zginęli za polskość Pomorza, za Żołnierzy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” i za jej założyciela, twórcę i dowódcę – kpt. Józefa Dambka – w 116. rocznicę Jego urodzin.

W roku 80. rocznicy powołania do życia tej podziemnej patriotycznej organizacji i w roku 75. rocznicy śmierci kpt. Józefa Dambka – w roku podjęcia uchwały Sejmu oddającej im cześć  – będzie to wyjątkowa Msza św.

Ogarniemy swoją pamięcią Zbrodnię Pomorską 1939r. dokonaną przez Niemców na 30 do 50 tysięcy patriotach polskich – mieszkańcach Pomorza, którzy spoczęli tu, na ziemi pomorskiej, w 399 udokumentowanych miejscach zbrodni.

Uroczysta Msza Święta odprawiona będzie 7 lipca 2019r. w niedzielę o godz. 11.30 w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Po Mszy Św. nastąpi spotkanie patriotyczne w Kawiarence przy Katedrze.

Uroczystość objął swoim patronatem Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, który zapewnił Asystę Wojskową Marynarki Wojennej z Gdyni.

Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” – fenomen polskiej konspiracji niepodległościowej, była organizacją wojskową, największą organizacją konspiracyjną okresu II wojny światowej na Pomorzu i z tego względu udział reprezentacji Wojska Polskiego na uroczystych obchodach dziękczynnych Tej organizacji w Rocznicę urodzin Jej dowódcy nada jej szczególnie podniosły charakter.

Asysta Wojskowa Marynarki Wojennej będzie w wymiarze: Orkiestry Reprezentacyjnej MW, Pocztu Sztandarowego MW oraz asysty przy grobie Książąt Pomorskich

Roman Dambek/RIRM

drukuj