fot. PAP

W Gdańsku rusza Jarmark Dominikański

Dziś rusza największy targ w Europie – Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – od wyrobów sukienniczych, galanteryjnych poprzez  rzemieślnicze.

Antykwariusze i kolekcjonerzy też znajdą swoje perełki. Wszystkiemu towarzyszyć będą atrakcje muzyczne, pokazy taneczne oraz spektakle teatralne. Nie zabraknie również czegoś dla smakoszy tradycyjnej kuchni.

Jarmark Dominikański co roku przyciąga wielu turystów nie tylko z Polski, ale i spoza jej granic. Przez trzy tygodnie ulice centrum Gdańska tętnią bajecznymi kolorami, gwarem i muzyką.

Tutaj każdy może kupić niemal wszystko. Swoje kramy i stoiska wystawiają  setki rzemieślników, cukierników, piekarzy, artystów i kolekcjonerów. Prawdziwi poszukiwacze skarbów też znajdą coś dla siebie. Znakomicie zna się na tym gdański pirat o pseudonimie „Krwawy Leo”.

Na ulicy Długiej, na tak zwanym Trakcie Królewskim jest moja siedziba. Pozostałość po moim statku, brygu pirackim „Krwawej Wdowie”. Statek jak widać, składa się tylko z beczki, która uratowała mi życie, masztu, który służył za napęd i przyjaciółki, która mi towarzyszyła przez morza i oceany o imieniu Kiwi – powiedział gdański pirat „Krwawy Leo”.

Kiedy już znajdziemy swoje skarby warto choć na chwilę złapać oddech i wybrać się na przejażdżkę po starówce. „Wspaniała jazda przez całą Starówkę. Zwiedzamy i opowiadam o zabytkach” – mówił pan Zygmunt. Najmłodszych też czeka wiele atrakcji. Można tu spotkać, np. Koziołka Matołka.

Koziołek żegna się z dziećmi w Gdańsku ponieważ, jak jest napisane w drugiej księdze przygód Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego, Koziołek Matołek wypływa do Ameryki do baby, co czerwoną ma spódnicę a baba mieszka w Ameryce i baba na pewno wie, gdzie jest Pacanów – powiedziała mieszkanka Gdańska.

Organizowany od 1260 roku gdański Jarmark Dominikański jest jedną z najpopularniejszych tego typu imprez w Europie. Kto tu jeszcze nie był z pewnością musi się wybrać. Gdańsk zaprasza i czeka.

 

 

TV Trwam News

drukuj