fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: Centralne obchody 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

Mija 41 lat od podpisania porozumień sierpniowych, które doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność”. Centralne obchody odbywają się dziś w Gdańsku. O godz. 17.00 sprawowano Mszę Św. w Bazylice św. Brygidy. Wcześniej uczestnicy obchodów złożyli wieńce przed historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.

„Solidarność” zorganizowała też m.in. spotkanie w Sali BHP Stoczni Gdańskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu w swoim przemówieniu zwracał uwagę na ideały „Solidarności”. Podkreślał potrzebę porozumienia się.

– Wierzę, że musimy próbować porozumiewać się ponad różnymi podziałami, a w szczególności w obliczu tak trudnych i coraz trudniejszych okoliczności wokół nas, okoliczności geopolitycznych, które na naszych oczach zmieniają świat. W szczególności w obliczu nowych ryzyk, nowych zagrożeń, takie porozumienie jest potrzebne – akcentował Mateusz Morawiecki.  

Podczas uroczystości głos zabrał również szef „Solidarności” Piotr Duda, który podkreślił znaczenie Kościoła katolickiego w powstawaniu największego związku zawodowego.

– Nie byłoby Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, gdyby nie polski Kościół i duchowy przywódca „Solidarności”, św. Jan Paweł II. To on obudził w nas solidarność. Dzięki wielu księżom, którzy oddali życie za „Solidarność”, za wolną ojczyznę, szukaliśmy i znajdowaliśmy schronienie w Kościele w tych trudnych czasach lat 80-tych. Pamiętajmy o tym, a szczególnie w tych chwilach, gdzie my jako katolicy i Kościół jesteśmy atakowani. Nie ma wolności bez „Solidarności” i nie byłoby „Solidarności” bez polskiego Kościoła – zaznaczył Piotr Duda.      

Okolicznościowe listy wystosowali prezydent RP i prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. Andrzej Duda uczestniczył dziś w obchodach w dawnej Hucie Warszawa, gdzie w sierpniu 1980 r. odbył się strajk solidarnościowy.

Zwracając się do obecnych wskazał, że ten wielki strajk zmienił Polskę. Prezydent przypomniał, że robotnicy domagali się wolności.

– Zażądali praw dla ludzi pracy, zażądali elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych nawet tamtego państwa, PRL-u, zażądali tego, co należy się każdemu człowiekowi, czyli po prostu zażądali wolności. I uzyskali jej ważne elementy, które – jestem pewien – przesądziły o tym, że później możliwy był 1989 rok, zmiana ustrojowa, która zmieniła Polskę, która była kulminacyjnym momentem historycznej przemiany – powiedział Andrzej Duda.    

Porozumienia sierpniowe zawarto w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju  oraz Hucie Katowice. Doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” i stały się początkiem przemian, które doprowadziły do obalenia komunizmu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl