Fot. Tymon Markowski/MSZ/https://www.gov.pl/

Współpraca dwustronna i sytuacja w Afryce Subsaharyjskiej tematami rozmów wiceszefów MSZ Polski i RPA

Bilateralna współpraca polityczna i ekonomiczna, a także sytuacja w regionie Afryki Subsaharyjskiej były tematami wtorkowej rozmowy w Warszawie wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Pawła Jabłońskiego, i wiceszefa MSZ Republiki Południowej Afryki, Alvina Botesa – poinformowało w komunikacie polskie MSZ.

Resort spraw zagranicznych podał, że rozmowy dotyczyły również możliwości zintensyfikowania relacji gospodarczych, w tym oferty polskiego sektora wysokich technologii. RPA to największy partner handlowy Polski w Afryce. W minionym roku wzajemne obroty handlowe przekroczył 1 mld USD. Stale rosną także inwestycje RPA w Polsce.

„Szans dla polskich firm upatrujemy nie tylko w sektorach ich dotychczasowej aktywności na rynku południowoafrykańskim, takich jak artykuły rolne i przemysłowe, ale również w obszarze cyfryzacji administracji i usług bankowych, zarządzania ruchem dronów, cyberbezpieczeństwa oraz zielonych technologii” – mówił podczas spotkania wiceszef polskiej dyplomacji, Paweł Jabłoński.

„Republika Południowa Afryki jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Polski w Afryce. Doceniamy dobrą dynamikę nawiązanych prawie dokładnie 30 lat temu stosunków dwustronnych i pracujemy nad dalszym wzmocnieniem współpracy pomiędzy naszymi krajami. Przyniesie to korzyści obu naszym narodom” – dodał Jabłoński.

Ponadto – jak poinformował resort dyplomacji w komunikacie – wiceszef MSZ w trakcie spotkania podkreślał również rolę i pozycję RPA m.in. w Unii Afrykańskiej i Wspólnocie Rozwoju Afryki Południowej oraz w kontekście wysiłków ukierunkowanych na stabilizację sytuacji bezpieczeństwa w regionie Cabo Delgado w północnej części Mozambiku.

Wiceminister spraw zagranicznych RPA, Alvin Botes, w trakcie swojej wizyty w Polsce, poza konsultacjami w MSZ, odbył także spotkania m.in. w Krajowej Izbie Gospodarczej oraz w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

PAP

drukuj