Gdańsk: Przejazdy autobusowe na 38. rocznicę Sierpnia ’80

„Śladami Sierpnia’80”- pod tym hasłem gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej organizuje przejazdy autobusowe z okazji 38. rocznicy tego wydarzenia.

Pierwszy zabytkowy Ikarus wyruszy już dziś z Gdańska, odwiedzi miejsca strajków z 1980 roku. Oznacza to, że na trasie będzie zajezdnia tramwajowa i autobusowa, Gdańska Stocznia Remontowa, Stocznia Północna.

Przejazd zakończy się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. To tam 31 sierpnia 1980 roku podpisano historyczne porozumienie między strajkującymi robotnikami a przedstawicielami komunistycznej władzy.

Podobna inicjatywa zaplanowana jest na jutro w Gdyni. Tam uczestnicy odwiedzą m.in. Stocznię Marynarki Wojennej. Wyjątkowość tej inicjatywy polega na tym, że łączy ona przyjemność jazdy z pożytecznym spędzaniem czasu poprzez poznawanie historii – mówi Jan Hlebowicz, rzecznik gdańskiego oddziału IPN.

– Zorganizowaliśmy historyczny przejazd „Śladami Sierpnia’80” po miejscach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Będziemy docierali do tych zakładów pracy, które w roku 1980 w sierpniu postanowiły zamanifestować swój sprzeciw wobec komunistycznego reżimu. Przewodnikiem będzie zawodowy historyk zajmujący się tym okresem Arkadiusz Kazański, który będzie opowiadał na całej trasie przejazdu, przedstawiając szeroki kontekst. Natomiast na poszczególnych przystankach będą przychodzili do nas świadkowie tamtych wydarzeń, opozycjoniści i działacze Solidarności, którzy będą opowiadali swoje osobiste historie – wyjaśnia Jan Hlebowicz.

Przejazd autobusami jest całkowicie bezpłatny. Tylko z jednego przejazdu może skorzystać nawet 40 osób.

RIRM

drukuj