21 postulatów pielęgniarek i położnych

21 postulatów zgłosiły pielęgniarki i położne z województwa pomorskiego podczas obrad „okrągłego stołu” w Gdańsku.

Wnioski kierowane do władz województwa, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz resortu zdrowia dotyczą m. in. wzrostu wynagrodzeń, poprawy warunków pracy i promocji zawodu pielęgniarki wśród młodzieży. Dla środowiska ważne są także kwestie dotyczące podnoszenia kwalifikacji.

Poseł Janusz Śniadek, były szef „Solidarności”, mówi, że obecnie dyrektorzy szpitali traktują pielęgniarki i położne jako zbędny koszt.

– Pielęgniarki to koszt, który trzeba za wszelką cenę ograniczać. Ograniczać przez redukcję ilości – nasz kraj jest rekordzistą jeśli chodzi o niską ilość personelu medycznego. Mamy ok. 5 pielęgniarek na tysiąc pacjentów, podczas gdy w innych krajach europejskich ich ilość jest prawie dwukrotnie większa. W Polsce są także rekordowo niskie wynagrodzenia. O ile lekarze osiągnęli przyzwoity – jak na polskie warunki – poziom wynagrodzeń, o tyle pielęgniarki ciągle są w ogonie, zmuszane do tzw. kontraktów, umów śmieciowych. Traktowane są jako koszt, który trzeba ograniczać – powiedział Janusz Śniadek.

Organizatorzy podali, że „okrągły stół” pielęgniarek i położnych w Gdańsku był pierwszą publiczną debatą w kraju na temat problemów tej grupy zawodowej.

Został on zorganizowany przez Komitet Obrony Pielęgniarek i Położnych Województwa Pomorskiego oraz Urząd Marszałkowski.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj