USA potępiły ostatnie ataki IS na chrześcijańskie wioski w Syrii

USA potępiły w środę wtorkową napaść dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) na syryjskie wioski zamieszkane przez chrześcijan z niezależnego od Watykanu Asyryjskiego Kościoła Wschodu. Bojownicy uprowadzili z nich ok. 150 osób w tym kobiety i dzieci.

„To najnowszy przykład zbrodni, jakich dopuściło się ISIL (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu – poprzednia nazwa IS) na niewinnych mieszkańcach regionu” – podkreślił w środę Biały Dom w oświadczeniu.

Pierwsze raporty, jakie pojawiły się we wtorek rano, mówiły o ok. 90 uprowadzonych chrześcijanach. Jednak później ta liczba wzrosła. Na razie nie wiadomo, gdzie dżihadyści ukryli porwanych. BBC podkreśla, że trwają negocjacje nad ich uwolnieniem.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informowało, że do porwania doszło o świcie we wtorek. Dżihadyści zaatakowali terytoria w okolicy miasta Tel Tamr, w którym również mieszka mniejszość chrześcijańska. Północny wschód Syrii jest obszarem, na którym dochodzi do walk między islamistami z IS a siłami kurdyjskimi, które wznowiły w ostatnim czasie ofensywę przeciwko oddziałom islamistów. Agencja Reutera zwraca uwagę, że terytorium to ma strategiczne znaczenie dla przebiegu konfliktu ze względu na bliskość granicy z Irakiem.

Zdaniem mediów w obawie przed bojownikami IS ok. tysiąca lokalnych rodzin chrześcijańskich uciekło w bezpieczne miejsca.

Tel Tamr było w ostatnim czasie areną ciężkich walk między IS a kurdyjskimi bojownikami – przypomniało Obserwatorium, które ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii.

Islamiści z IS i podległych im ugrupowań w przeszłości wielokrotnie atakowali mniejszości chrześcijańskie zarówno w Syrii jak i w Iraku. Zgodnie z prawem szariatu niemuzułmanie mogą mieszkać na terytorium kalifatu (utworzonego na podbitych przez IS terytoriach w zeszłym roku) pod warunkiem zapłacenia specjalnego podatku, jednak organizacje zajmujące się prawami człowieka i świadkowie alarmują, że nawet to nie jest respektowane przez islamistów, a chrześcijanie padają ofiarą prześladowań i mordów.

Wcześniej w lutym libijski odłam IS zamieścił w internecie wideo pokazujące egzekucję 21 Koptów, egipskich chrześcijan, uprowadzonych z Syrty w grudniu i w styczniu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl