Syria: IS zdobyło terytoria niedaleko granicy z Turcją

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało w piątek, że dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zdobyli sześć wiosek na północ od Aleppo, dzięki czemu prawie okrążyli pozycje rebeliantów w mieście Marea znajdującego się niedaleko granicy Syrii z Turcją.

Postępujące siły IS zbliżyły się także do syryjskiego miasta Azaz, które znajduje się 6 km od granicy z Turcją. Według agencji Associated Press przebywają tam dziesiątki tysięcy uchodźców. Obserwatorium podało także, że siłom IS udało się odciąć jedyny szlak zaopatrzenia rebeliantów biegnący z miasta Marea do Azaz.

Agencja Reutera przypomina, że walczący z dżihadystami rebelianci otrzymają transporty z bronią właśnie z terytorium Turcji. Są też uznawani przez Stany Zjednoczone jako strategiczny sojusznik.

Aleppo na północnym zachodzie Syrii, leżące ok. 50 km od granicy z Turcją, jest uważane za najważniejsze pole bitwy w trwającym już ponad pięć lat konflikcie syryjskim. Część miasta jest kontrolowana przez rebeliantów, a część przez siły reżimowe, które próbują odciąć rebeliantom ostatnią drogę zaopatrzeniową. W okolicach Aleppo, szczególnie na północy od miasta, znajdują się też siły wierne IS.

Tymczasem wcześniej w tym tygodniu arabsko-kurdyjska koalicja w Syrii ogłosiła rozpoczęcie operacji mającej wyzwolić północną część syryjskiej prowincji al-Rakka z rąk dżihadystów z IS. Al-Rakka pełni rolę samozwańczej stolicy Państwa Islamskiego w Syrii.

Miasto al-Rakka znajduje się pod kontrolą dżihadystów od 2013 roku.

PAP/RIRM

drukuj