Niemcy. Rząd podjął decyzję o przeniesieniu wojska z Turcji do Jordanii

Po wielomiesięcznych sporach z władzami w Ankarze, rząd Niemiec zdecydował w środę o przeniesieniu żołnierzy Bundeswehry z bazy Incirlik w Turcji do Jordanii. Gabinet kanclerz Angeli Merkel przyjął bez dyskusji propozycję minister obrony Ursuli von der Leyen.

Z Turcji wycofanych zostanie około 260 żołnierzy oraz sześć myśliwców wielozadaniowych Tornado, a także samolot cysterna przeznaczony do tankowania w powietrzu. Nowym miejscem stacjonowania niemieckiego kontyngentu będzie baza Al-Azrak w Jordanii przy granicy z Syrią.

Przeniesienie żołnierzy wraz ze sprzętem w nowe miejsce spowoduje kilkumiesięczną przerwę w działaniach Bundeswehry przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku.

„Konieczna będzie przerwa (w udziale niemieckich żołnierzy w operacji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu). Najgorsze jest to, że obu zdolności, jakimi dysponuje Bundeswehra – tankowania w powietrzu i rozpoznania prowadzonego przez samoloty Tornado – brak jest w NATO i są one bardzo potrzebne” – powiedziała von der Leyen w środowym wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF.

Jak poinformowała, przeniesienie do Jordanii samolotu cysterny potrwa od dwóch do trzech tygodni.

„Natomiast przeniesienie samolotów Tornado wiąże się z przerwaniem operacji na dwa do trzech miesięcy, ponieważ musimy przenieść oprócz samolotów także 250 żołnierzy (z ich obsługi), a ponadto wiele kontenerów z mobilnym stanowiskiem dowodzenia” – wyjaśniła minister.

Zdaniem ekspertów zmiana lokalizacji z państwa należącego do NATO na kraj spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego oznacza pogorszenie warunków działania niemieckich żołnierzy.

Powodem decyzji o wycofaniu wojsk z Turcji jest trwający od ubiegłego roku konflikt w władzami w Ankarze o prawo niemieckich parlamentarzystów do wizyt w bazie w Incirlik. Turcja uniemożliwia stały kontakt niemieckich deputowanych z żołnierzami, chcąc ukarać w ten sposób Niemcy za udzielenie schronienia tureckim wojskowym, którzy wystąpili o azyl w RFN po czystkach rozpoczętych w Turcji w następstwie udaremnionego puczu z 2016 roku.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wielokrotnie podkreślała, że Bundeswehra to armia podlegająca parlamentowi i dlatego dostęp posłów Bundestagu do bazy w Incirliku jest „absolutnie konieczny”. Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel w poniedziałek próbował skłonić turecki rząd do zmiany stanowiska, ale jego misja zakończyła się fiaskiem.

W położonym na południowym wschodzie Turcji Incirliku Niemcy mają sześć wielozadaniowych samolotów bojowych Tornado i wspierający je samolot tankowania powietrznego, a ich cały tamtejszy kontyngent liczy około 260 żołnierzy. Niemieckie samoloty uczestniczą w zwalczaniu ISIS w Syrii i Iraku, wykonując przy tym wyłącznie loty rozpoznawcze.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl