USA apelują do Turcji, Rosji i Syrii w sprawie pomocy humanitarnej dla Afrinu

Departament Stanu USA zaapelował w poniedziałek do władz Turcji, Rosji i Syrii o zapewnienie organizacjom humanitarnym dostępu do miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, gdzie trwa turecka ofensywa wymierzona w syryjskich Kurdów.

Amerykański resort dyplomacji wyraził „głębokie zaniepokojenie wiadomościami, jakie dochodzą z miasta Afrin od 48 godzin” i wezwał wszystkie strony „działające na północnym zachodzie (Syrii), włącznie z Turcją, Rosją i syryjskim reżimem, aby umożliwiły dostęp międzynarodowym organizacjom humanitarnym”.

Wcześniej w poniedziałek również Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) zaapelował o umożliwienie takim organizacjom dostępu do ludności cywilnej w Afrinie podkreślając, że „wiarygodność Tureckiego Czerwonego Półksiężyca (…) jest bliska zeru” po tureckiej operacji wojskowej w tym mieście.

Przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu Hewi Mustafa powiedział, że z miasta uciekło ponad 200 tys. mieszkańców, którzy teraz nie mają dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody.

PAP/RIRM

drukuj