M. Morawiecki po spotkaniu z A. Merkel: Dobre relacje Polski i Niemiec są niezbędne do zapewnienia współpracy w Europie 

Rozmowa najpierw z premierem Mateuszem Morawieckim, potem z prezydentem Andrzejem Dudą – tak przebiegała poniedziałkowa wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie. Szefowa niemieckiego rządu i premier RP po spotkaniu wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.

Dobre relacje między Polską i Niemcami są niezbędne do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

W kontekście unijnej agendy wskazał tu m.in. na wypracowanie nowych ram finansowych. Przywódcy wyrazili też gotowość do wypełnienia polsko-niemieckiego partnerstwa w wymiarze bilateralnym, europejskim i międzynarodowym. Politycy mówili również o intensyfikacji współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

– Cieszę się także, że jest wola pogłębienia polsko-niemieckiego partnerstwa, o której jest mowa w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu. Ze swej strony pragnę zapewnić, że Polska jest również gotowa do wypełniania polsko-niemieckiego partnerstwa treścią, zarówno w wymiarze bilateralnym, europejskim, jak i międzynarodowym. Uważamy, że bliska współpraca między naszymi państwami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w całej Europie, zarówno w kontekście nowej agendy po Brexicie, po marcu 2019 r., jak również wypracowania nowych ram finansowych, ale też wspólnej polityki cyfrowej, wspólnej polityki w zakresie bezpieczeństwa, czy polityki przemysłowej – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Szefowie rządów Polski i Niemiec zgodzili się też, że dla przyszłości Unii Europejskiej kluczowe jest zagwarantowanie jej jedności przez skupienie się na oczekiwaniach obywateli i praktycznej stronie jej funkcjonowania.

Angela Merkel zapewniła, że leży jej na sercu przyszłość 27 państw członkowskich UE, a nie strefy euro czy jakiejś innej grupy. Dodała, że jest zgodne stanowisko UE ws. Ukrainy, ale nie ma widocznych postępów, jeśli chodzi o realizację porozumień mińskich. Będziemy nalegać, by to się zmieniło – powiedziała niemiecka kanclerz.

Na konferencji prasowej poruszono także temat zmian w systemie praworządności w Polsce.

– Jesteśmy w pełni przekonani, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości są potrzebne w Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu zapowiedział również, że obok „białej księgi”, polski rząd przekaże odpowiedź na wątpliwości KE.

Premier Mateusz Morawiecki od kilku miesięcy prowadzi dialog z Brukselą. Jak powiedział, najbliższe dwa miesiące będą istotne, aby dojść do konstruktywnego porozumienia.

– W kontekście tych rozmów, które się toczą, mogę powiedzieć, że jest światełko w tunelu, że dojdziemy do porozumienia. Na pewno ono wymaga zrozumienia po obu stronach. My pokazujemy pewnego rodzaju błędy, problemy – delikatnie to określam – w systemie sprawiedliwości, aczkolwiek oczywiście rozumiemy też to, że są emocje po obu stronach i staramy się te emocje minimalizować. Weszliśmy w bardzo konstruktywny dialog – wyjaśnił szef polskiego rządu.

Polska była drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania przez Bundestag na kolejną kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl