fot. PAP/Tytus Żmijewski

Uroczystości 37. rocznicy Bydgoskiego Marca

W Bydgoszczy odbyły się uroczystości związane z tak zwanym bydgoskim marcem. Dokładnie 37 lat temu rolnicy sprzeciwili się komunistycznemu reżimowi i wywalczyli rejestrację związku zawodowego.

To w Bydgoszczy 19 marca 1981 roku rolnicy zażądali praw związkowych.

– Był to po pierwsze odruch serca: miłość do Ojczyzny, ale też miłość do współbraci, która wiązała nas w łańcuchu solidarności – podkreślił Stefan Pastuszewski, odznaczony orderem odrodzenia Polski.

Tamtego dnia protestujący zostali pobici i wyrzuceni z obrad bydgoskiej Wojewódzkiej Rady Narodowej, jednak nadal walczyli o swoje prawa.

– To wystąpienie, ta siła łamała ten reżim, który był bardzo trudny, niedobry dla Polski – wskazał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Uroczystości związane z tak zwanym bydgoskim marcem odbyły się dzisiaj już po raz trzeci. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wystosował specjalny list.

– Rocznica tamtych wydarzeń przypomina nam o wartościach, które były i są fundamentem polskiego społeczeństwa – zaznaczył w liście prezydent RP.

Uczestnikom tamtych wydarzeń wręczono także ordery odrodzenia Polski.

– To też jest nadrabianie tego straconego czasu, bo wiele osób odeszło już do Pana – podkreślił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Sali konferencyjnej w kujawsko-pomorskim urzędzie wojewódzkim nadano natomiast imię Bydgoskiego Marca 1981 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj