Pesa przekazała pierwszy pociąg Link niemieckiemu przewoźnikowi

Wyprodukowany przez fabrykę Pesa z Bydgoszczy pojazd DMU Link jest pierwszym w historii polskim pociągiem dopuszczonym do ruchu w Niemczech. Dziś w Berlinie pociąg został uroczyście przekazany niemieckiemu przewoźnikowi Niederbarnimer Eisenbahn (NEB).

W ceremonii na dworcu Friedrichstrasse w stolicy Niemiec uczestniczył wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Od lipca pociąg będzie obsługiwał trasę transgraniczną Berlin–Kostrzyn nad Odrą.

– Zakup i homologacja tego pociągu w Niemczech są najlepszym dowodem tego, że więzy gospodarcze między Polską a Niemcami stale się zacieśniają – podkreślił szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki.

Minister infrastruktury kraju związkowego Brandenburgia Kathrin Schneider uznała start pociągu za „historyczną chwilę”.

– Nie chciałabym umniejszać roli piłki nożnej, ale to jest ważniejsze wydarzenie niż mecz Polska-Niemcy – powiedział minister.

Polityk zaznaczyła, że decyzja o dopuszczeniu do ruchu w Niemczech pociągu polskiej produkcji „otwiera szerzej drzwi” do współpracy. Wyraziła nadzieję, że również niemieckie pociągi zostaną dopuszczone do ruchu w Polsce. Schneider zasugerowała, że produkt Pesy będzie mógł obsługiwać także inne trasy, na przykład Berlin-Gorzów Wielkopolski.

Umowę z NEB na dostawę dziewięciu spalinowych zespołów trakcyjnych – siedmiu dwuczłonowych i dwóch trzyczłonowych – Pesa zawarła w 2013 roku. Wartość kontraktu to około 180 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl