UE: Znaczny spadek liczby wniosków azylowych w I kwartale br.

Niecałe 290 tys. osób złożyło wniosek o przyznanie azylu w UE w pierwszym kwartale tego roku, co oznacza spadek o jedną trzecią w porównaniu do ostatnich trzech miesięcy 2015 roku – wynika z opublikowanych w czwartek danych Eurostatu.

Napływ uchodźców do UE zmalał radykalnie, odkąd w marcu „28” zawarła porozumienie z Turcją. Wcześniej zamknięto tzw. szlak bałkański, którym do krajów zachodniej i północnej Europy w ubiegłym roku nielegalnie przedostało się około miliona osób. Spadek liczby uchodźców i migrantów przybywających do UE w pierwszych miesiącach tego roku wynikał również z zimowych warunków pogodowych.

Porozumienie UE-Turcja przewiduje odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy nielegalnie dotarli do Grecji od 20 marca. Stanowi, że UE ma przyjmować syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. Bruksela obiecała Ankarze pomoc finansową na imigrantów w wysokości 6 mld euro.

PAP/RIRM

drukuj