Francja: zatrzymano mężczyznę planującego atak na turystów

22-letni mężczyzna został w poniedziałek zatrzymany w Carcassonne na południu Francji pod zarzutem przygotowywania ataku na turystów z USA i Rosji. Informację przekazały w czwartek sądowe źródła.

Podejrzany „udał się do Carcassonne z zamiarem popełnienia gwałtownego czynu, głównie przeciwko Amerykanom i Rosjanom” – podały wspomniane wyżej źródła. Z kolei źródło zbliżone do śledztwa poinformowało, że celem ataku mieli być zagraniczni turyści.

Według mediów mężczyzna zradykalizował się pod wpływem internetu. W 2014 roku przeszedł na islam i przygotowywał się do ataku na „niewiernych” – turystów, policjantów i wojskowych.

Młody mężczyzna pochodzi z miejscowości Lunel na południu Francji, skąd do Syrii wyjechało 30 osób. W czasie aresztowania na dworcu w Carcassonne znaleziono przy nim nóż i młotek. Prowadzący dochodzenie uważają, że zatrzymany cierpi na schizofrenię.

Do zatrzymania podejrzanego doszło w ramach śledztwa wszczętego w poniedziałek rano przez wydział do walki z terroryzmem paryskiej prokuratury w związku z działalnością przestępczej organizacji terrorystycznej. Śledztwo powierzono Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI).

W nocy z poniedziałku na wtorek pod Paryżem doszło do zabójstwa policjanta i jego partnerki, dokonanego przez domniemanego dżihadystę, 25-letniego Larosiego Abbalę. Został on zastrzelony w miejscu zbrodni przez antyterrorystów.

Średniowieczne fortyfikacje Carcassonne, miasteczka licznie odwiedzanego przez turystów z całego świata, znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl