fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Uczestnicy międzynarodowego Rajdu Katyńskiego w Moskwie

Uczestnicy XV Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego przybyli dziś do Moskwy. Do stolicy Rosji przyjechali ze Smoleńska. W poniedziałek byli w Katyniu, gdzie na Polskim Cmentarzu Wojennym oddali hołd polskim oficerom zamordowanym przez NKWD w 1940 r.

Podczas pobytu w Smoleńsku odwiedzili lotnisko Siewiernyj, gdzie uczcili pamięć ofiar katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku.

W rajdzie bierze udział 74 motocyklistów z Polski i zagranicy. Pobyt w Moskwie rozpoczęli oni od wizyty w Ambasadzie RP, gdzie powitała ich ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

W rosyjskiej stolicy odwiedzą też Cmentarz Doński, gdzie znajduje się symboliczny grób generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”, ostatniego dowódcy Armii Krajowej, i Stanisława Jasiukowicza „Opolskiego”, zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj.

Tradycyjnie będą również na Cmentarzu Wagańkowskim, gdzie złożą kwiaty na mogiłach dwóch legendarnych bardów i przyjaciół Polski – Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Rajd wystartował 22 sierpnia sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zakończenie zaplanowano na 13 września przy warszawskim Pomniku Katyńskim. Uczestnicy mają do pokonania 8,5 tys. km. W tym roku dotrą aż na Syberię – do Tobolska.

Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński powstało w 2001 roku, a jego celem jest organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych, a także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie, czyli na terenie byłych republik ZSRR.

PAP/RIRM

drukuj