Waszyngton odrzuca twierdzenia Moskwy ws. Ukrainy

Departament Stanu USA opublikował w niedzielę listę – jak podkreślił fałszywych – twierdzeń, które Rosja wykorzystuje aby usprawiedliwić swoje działania na Ukrainie. 

„Rosja kontynuuje posługiwanie się fałszywą i niebezpieczną retoryką, aby usprawiedliwić swoje bezprawne działania na Ukrainie” – głosi oświadczenie, które – jak zwrócił uwagę Reuter – posługuje się bardzo ostrym, jak na dyplomację, językiem.

Oświadczenie opublikowane na stronie internetowej Departamentu Stanu głosi, że – wbrew twierdzeniom Moskwy – rosyjscy agenci są aktywni na Ukrainie a Rosja podsyca niepokoje w tym kraju.

To co się dzieje na wschodniej Ukrainie nie miałoby miejsca bez rosyjskich dezinformacji i prowokatorów wzniecających niepokoje, a także bez znacznych sił rosyjskich skoncentrowanych w pobliżu granicy (z Ukrainą), które dodatkowo destabilizują sytuację poprzez swoją obecność” – czytamy w oświadczeniu.

Departament Stanu zwrócił uwagę, że wbrew twierdzeniom Moskwy, iż wycofała część swych wojsk z pogranicza z Ukrainą, nie zanotowano, żadnych istotnych tego rodzaju ruchów.

Departament Stanu przypomniał też, że Moskwa wykorzystuje dostawy energii jako broń, mimo zapewnień, że tego nie robi.

Rosja podniosła ceny gazu dostarczanego Ukrainie o 80 proc. w ciągu ostatnich 2 tygodni. Ponadto domaga się spłaty zadłużenia w wysokości 11 mld dolarów, po wypowiedzeniu porozumień z Charkowa z 2010 r.” – stwierdza oświadczenie Departamentu Stanu.

Było to już drugie tego rodzaju oświadczenie Departamentu Stanu USA. Pierwsze, z 6 marca br., zostało odrzucone przez Rosję, która określiła je jako „cyniczne, pełne podwójnych standardów i będące prymitywnym zniekształceniem rzeczywistości”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl