30 sierpnia UE zdecyduje ws. rekompensat

Decyzje Unii Europejskiej ws. rekompensat dla producentów poszkodowanych rosyjskim embargiem zapadną 30 sierpnia – poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Jutro zbiera się komitet zarządzający, który powinien zdecydować ws. rozporządzeń uprawniających do podjęcia kontroli wniosków składanych przez europejskich rolników, dotyczących wysokości i sposobu rekompensaty strat.

Środki, które uruchamia UE pochodzą z rezerwy ogólnej Unii. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będą uruchamiane również rezerwy funduszy rolnych.

Sawicki ocenił, że ok. 15 proc. nadwyżki żywności powstałej w wyniku rosyjskiego embarga da się ulokować na rynkach UE i poza Unią, natomiast reszta musi być objęta rekompensatami, zarówno z budżetu UE, jak i budżetów krajowych. Przypomniał, że wartość eksportowanych do Rosji towarów wynosiła w 2013 r. 840 mln euro.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski, były wiceminister rolnictwa, mówi, że pozycja polskiego ministra rolnictwa w tej kwestii jest zdecydowanie za słaba.

– Cały czas się miota i opowiada, że on jeździ do Brukseli, że próbuje rozmawiać z komisarzem ds. rolnictwa Dacianem Ciolosem. Wrócił z niczym. Teraz rozmawiał z drugim komisarzem ds. handlu. UE godzi się dla wszystkich krajów uruchomić raptem 125 milionów euro, kiedy straty Polski UE oszacowała na około 0,5 miliarda euro. To są żadne pieniądze. Tym bardziej, że mocniejsze kraje w UE, takie jak Niemcy czy Francja, pewnie jeszcze z tej niewielkiej kwoty dla siebie zgarną większość. Dlatego absolutnie są potrzebne silniejsze działania na forum UE, niż tylko działania ministra rolnictwa, który jest człowiekiem w tym miejscu niewystarczającym, niedecyzyjnym i nieskutecznym. Tu musi ruszyć się pan premier Tusk – powiedział poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślił z kolei, że wspólnie z ministrem Sawickim uzgodnili, że powołają mały zespół roboczy, który będzie się zajmował likwidowaniem barier technicznych, np. bankowych, które mogłyby utrudniać wychodzenie na rynki pozaunijne naszym przedsiębiorcom. Dodał, że w najbliższych dniach będzie też zabiegał o szanse na szersze lokowanie towarów na rynku USA.

RIRM 

drukuj