fot. wikipedia.org

Dom Polski w Złotowie ma zostać sprzedany

Władze Złotowa chcą zlikwidować Dom Polski w tej miejscowości – alarmuje Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła-Wrocław.Historyczna siedziba V dzielnicy Związku Polaków w Niemczech ma zostać sprzedana  nieokreślonemu inwestorowi.

Z decyzją nie zgadzają się mieszkańcy oraz prezes Rodziny Rodła-Wrocław.

Bez wątpienia jest to dobro narodowe. Domagamy się, aby budynek pozostał i był prawidłowo zagospodarowany.

– Chodzi o to, aby do Domu Polskiego – historycznego miejsca – mogło przenieść się muzeum ziemi złotowskiej, które w tej chwili mieści się w innym miejscu i nie ma dobrej infrastruktury lokalowej na swoją dalszą, chlubną działalność, przypominającą m.in. polskość Ziemi Złotowskiej. Docelowo – takie mam wiadomości od mieszkańców Złotowa – ta nieruchomość (budynek i plac) może zostać przekazana pod jakąś wielką powierzchniową inwestycję pt. „supermarket” – mówi Tadeusz Szczyrbak, członek Rady Naczelnej Stowarzyszenia Związku Polaków w Niemczech „Rodło”.

Dom Polski w Złotowie w latach 1929-1939 był siedzibą władz V dzielnicy Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła. Do tej Dzielnicy wchodziło 10 powiatów Pogranicza Kaszub wraz z Piłą. Budynek został zakupiony ze składek członków i sympatyków tegoż związku.

RIRM

drukuj