Klub PiS wnioskuje o informację rządu ws. sytuacji w rolnictwie

Klub PiS chce, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu (27-29 sierpnia) premier Donald Tusk przedstawił informację na temat aktualnej sytuacji w rolnictwie, m.in. w związku z rosyjskim embargiem na artykuły spożywcze z Polski.

„Na najbliższym posiedzeniu Sejmu Donald Tusk powinien poinformować posłów o działaniach rządu w związku z embargiem nałożonym przez Rosję oraz groźnym dla interesów polskich rolników, afrykańskim pomorem świń (ASF)” – napisali w czwartkowym komunikacie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, informując, że wniosek o informację premiera został już złożony.

PiS wnioskuje „o przedstawienie informacji o planach i działaniach rządu wobec wprowadzenia przez Rosję embarga na import produktów rolno-spożywczych, wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń, a także nierównych warunków konkurencji polskich rolników na jednolitym europejskim rynku” – podkreślono w komunikacie.

Posłowie PiS zwrócili uwagę, że rosyjskie embargo na eksport polskich artykułów spożywczych „dotyczy 80 proc. eksportu rolno-spożywczego do Rosji o wartości ok. 841 mln euro”, a ASF jest zagrożeniem dla dochodów hodowców świń przede wszystkim na Podlasiu. „Wniosek dotyczy również stale obecnego problemu nierówności dopłat bezpośrednich w Polsce i innych krajach UE” – dodali.

Minister rolnictwa Marek Sawicki mówił w środę, że 30 sierpnia na szczycie przywódców państw UE powinny zapaść ostateczne decyzje dotyczące uruchomienia funduszy na rekompensaty dla producentów żywności w związku z rosyjskim embargiem. W piątek ma zebrać się komitet zarządzający, który powinien podjąć decyzje ws. rozporządzeń uprawniających do podjęcia kontroli wniosków składanych przez europejskich rolników dotyczących wysokości i sposobu rekompensaty strat.

Ponadto z inicjatywy szefa polskiego resortu rolnictwa 5 września w Brukseli spotykają unijni ministrowie rolnictwa i rybołówstwa, którzy także zajmą się tematem rosyjskiego embarga i rekompensat. Według Sawickiego, system rekompensat zaproponowany przez Komisję Europejską preferuje przekazywanie żywności objętej embargiem na cele charytatywne.

W poniedziałek Komisja Europejska uruchomiła 125 mln euro na wsparcie dla dotkniętych rosyjskim embargiem producentów niektórych owoców i warzyw. Według Sawickiego jeśli będzie potrzeba kolejnej interwencji na unijnym rynku, to do wykorzystania będzie jeszcze 400 mln euro z rezerwy na działania kryzysowe.

Minister zaznaczył, że środki, które uruchamia UE pochodzą z rezerwy ogólnej UE, natomiast jeśli zajdzie taka potrzeba, to będą uruchamiane rezerwy funduszy rolnych.

Z kolei na początku sierpnia w powiecie białostockim wykryto drugie ognisko ASF. Dwa tygodnie wcześniej wykryto ASF u dwóch świń w innym gospodarstwie w tym samym powiecie. W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego br. Dotychczas stwierdzono dziewięć ognisk tej choroby u dzików – wszystkie chore zwierzęta znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. W związku z pojawieniem się ASF w Polsce embargo na polską wieprzowinę wprowadziła Rosja i Białoruś. Import tego mięsa z naszego kraju wstrzymało także wiele innych państw.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl