fot. PAP

Rozstrzygnięto przetarg na zadaszenie Stadionu Śląskiego

Niemiecka firma dokończy budowę zadaszenia Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Informację o rozstrzygnięciu przetargu podał Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego. Koszt prac to 70 mln zł netto.

W ponownym przetargu wpłynęła tylko jedna oferta. W ogłoszeniu koszt tego zadania oszacowano na nieco ponad 45 mln zł netto. Niemiecka firma wyceniła jednak prace na 70 mln zł. Przetarg obejmował badanie lin, które pozostały na budowie po awarii z 2011 r. i określenie ich przydatności do ponownego wykorzystania, montaż konstrukcji zadaszenia widowni z pokryciem z poliwęglanu oraz monitoring.

Zapadła decyzja, że umowa z niemiecką firmą zostanie podpisana. Ma to nastąpić „w najbliższym czasie”, zaś prace objęte przetargiem mają być zakończone na początku 2016 r. Wychodzi na to, że budowa stadionu mnoży coraz to nowe koszty.

– To jest właśnie ta skandaliczna sytuacja, która jest u nas w województwie śląskim. Jeśli chodzi o Stadion Śląski, który jest budowany już wiele lat pierwotny kosztorys wynosił około 250 milionów. Teraz jest to siedemset i jeszcze dochodzi jakieś siedemdziesiąt milionów. Mówię stop Platformie Obywatelskiej, stop tej władzy, bo za co się chwyci, to niszczy, psuje i do niczego się to nie nadaje – zaznaczyła poseł Izabela Kloc, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji – montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. po awarii linowej konstrukcji dachu.

Według optymistycznego scenariusza, prace budowlane na chorzowskim stadionie zakończą się pod koniec 2016 r. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 586 mln zł.

RIRM

drukuj