Wielkopolski NFZ nie chce leczyć dzieci ubezpieczonych poza Polską

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zwróciło się m.in. do  Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję ws. działań wielkopolskiego oddziału NFZ. Chodzi o skreślanie z listy uprawnionych do ubezpieczenia zdrowotnego polskich dzieci, które ubezpieczone są w innych krajach UE.

Lekarze wskazują, że takie działanie jest bezprawne. Przypominają też, że Polskim dzieciom w czasie ich pobytu w kraju przysługuje całościowa i nielimitowana opieka zdrowotna z zakresu medycyny rodzinnej.  Wynika to z przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Ta sytuacja dowodzi, że polityka – rzekomo pro-rodzinna – jaką szczyci się koalicja PO-PSL, jest jedynie pustymi słowami – ocenia poseł Czesław Hoc, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

– System Tuska, czyli polityka rządu, nie jest prorodzinna, jest wręcz antyrodzinna. To wykluczanie polskich dzieci, a więc największej wartości. Tym bardziej dla młodych rodzin, które zostały niejako przymuszone do emigracji. Nie dość, że cierpią z powodu bycia poza ojczyzną, że rok polskiej rodziny w 2013 roku obchodzono w Londynie czy w Dublinie, to jeszcze własny rząd w sposób wręcz opresyjny traktuje nasze polskie dzieci. Dla mnie to nieodpowiedzialne i amoralne. Takie postępowanie rodzi też bunt wśród młodych rodziców, rodzi brak zaufania dla naszego kraju – zauważa poseł.    

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak zadeklarował, że będzie przyglądał się sprawie. Analiza przytoczonych okoliczności może wskazywać na naruszenie przepisów Konwencji o Prawach Dziecka. Chodzi o artykuł 24, który stanowi, że Państwa-Strony uznają prawo dziecka do jak najwyższego poziomu zdrowia i udogodnień w zakresie leczenia chorób oraz rehabilitacji zdrowotnej i będą dążyły do zapewnienia, aby żadne dziecko nie było pozbawione prawa dostępu do tego rodzaju opieki zdrowotnej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl