Dy­rek­ty­wa o trans­gra­nicz­nej opie­ce me­dycz­nej budzi dyskusję

Od 25 października NFZ będzie musiał finansować wybrane przez polskich pacjentów zabiegi w dowolnych krajach unii europejskiej – napisała jedna z gazet.  Takie rozwiązania wprowadza dy­rek­ty­wa o trans­gra­nicz­nej opie­ce me­dycz­nej.

 NFZ ma zwracać pieniądze wg pol­skich cenników. W przypadku gdy wizy­ta bę­dzie droż­sza, róż­ni­cę będzie musiał pokryć pacjent. Poseł Czesław Hoc, z sejmowej komisji zdrowia, mówi że wokół finansowania zabiegów jest jeszcze wiele kwestii, które trzeba doprecyzować, gdyż może dochodzić do wielu nadużyć.

– Nasz cennik raczej jest niższy, procedury są oceniane jako nisko płatne, dlatego pewne działania i pewne usługi medyczne za granicą będą droższe. Polski pacjent będzie musiał do nich dopłacać. Po drugie, powstają inne wielkie niebezpieczeństwa. Może być tak, że polski pacjent będzie wykonywał, albo nadużywał niektórych usług medycznych za granicą, bardzo niebezpiecznych w sensie światopoglądowym, dlatego że np. będzie mógł wykonywać tzw. aborcję, bo np. w Niemczech jest dozwolona – tłumaczy pos. Czesław Hoc.

Poseł zwrócił także uwagę, że na odpływie pacjentów do zagranicznych placówek może ucierpieć polska służba, zdrowia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl