M. Ochman: Jeżeli sieć szpitali, to na jasnych zasadach

Jeżeli ma być sieć szpitali, powinna być oparta na jasnych i transparentnych zasadach – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ ,,Solidarność”. Sejmowa komisja zdrowia przyjęła wczoraj z poprawkami projekt ustawy o sieci szpitali.

W myśl projektu w tzw. sieci znajdą się szpitale, które od co najmniej 2 lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy. Placówki te będą miały zagwarantowaną ciągłość finansowania.

Przyjęte przez komisję poprawki zakładają m.in. uzależnienie wysokości ryczałtu, jaki będą otrzymywać szpitale, od liczby wykonywanych świadczeń.

Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ ,,Solidarność”, podkreśla, że ustawa powinna zapewnić finansowanie szpitalom, które bez wątpienia są potrzebne dla pacjentów.

– Solidarność bardzo długo czeka na wprowadzenie tej ustawy z bardzo prostego powodu: my mamy zbyt mało środków w systemie, a te, które posiadamy, powinniśmy bardzo racjonalnie wydatkować. Więc jeżeli ma być sieć szpitali, ona powinna być oparta na jasnych i transparentnych zasadach, tak aby w tym systemie znalazły się szpitale, które są bez wątpienia potrzebne dla pacjentów, i które zabezpieczają w ciągu 24 godzin dostępność do tych szpitali. Musi wymagać zwiększenia monitoringu państwa nad szpitalami i przede wszystkim jasnego czytelnego określenia. Nie ukrywam, że również sprawy pracownicze powinny być w tym systemie przewidziane – powiedziała Maria Ochman.

Zmiany spotkały się z krytyką opozycji i właścicieli prywatnych szpitali. Według nich przepisy doprowadzą do wydłużenia kolejek i likwidacji części szpitali. Ich krytykę wzbudziły też zasady finansowania i kryteria kwalifikacji do sieci.

Na posiedzeniu komisji minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił, że rząd nie planuje zamykania szpitali, a zmiana poprawi dostęp do świadczeń.

Polityk podkreślił też, że sieć szpitali to normalność w większości krajów Europy Zachodniej. Ustawa ma wejść w życie 1 października.

RIRM

drukuj