Brytyjski minister ds. Europy Alan Duncan z wizytą w Warszawie

Brytyjski minister ds. Europy i Ameryk Sir Alan Duncan złoży dziś wizytę w Warszawie. Wygłosi tam przemowę inauguracyjną na pierwszym Polsko-Brytyjskim Forum Belwederskim, spotka się z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim oraz wiceministrem MON Tomaszem Szatkowskim.

Duncan podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych i podsekretarzem stanu w ministerstwie obrony „omówi sprawy związane z europejską obroną i bezpieczeństwem, stosunkami brytyjsko-polskimi oraz NATO” – poinformowała ambasada Wielkiej Brytanii.

„Wielką Brytanię i Polskę łączą bliskie i trwałe relacje. Nasza wspólna historia jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest nasza wspólna przyszłość” – powiedział Duncan cytowany w komunikacie przesłanym przez brytyjską ambasadę.

Jak zaznaczył, „o tej bliskości dobitnie świadczy pierwsze Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie, które stanie się impulsem dla tworzenia jeszcze silniejszych i głębszych więzi”.

„Jestem dumny z tego, że mamy taką liczną polską społeczność w Wielkiej Brytanii. To dla nas bardzo ważne. Liczę na pogłębienie tej bliskiej relacji podczas mojej podroży do Warszawy” – oświadczył minister.

Jak podkreślił, Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie opuszcza Europy.

„Pragnę zapewnić naszych przyjaciół i sojuszników w Polsce, że chcemy w dalszym ciągu budować realne partnerstwo strategiczne – a to również oznacza budowę jak najsilniejszych relacji gospodarczych z Polską, w tym poprzez odważną i ambitną umowę o wolnym handlu z UE” – powiedział Duncan.

W Polsko-Brytyjskim Forum Belwederskim, które w czwartek i piątek odbędzie się w Warszawie, weźmie udział blisko 120 ekspertów, dziennikarzy i dyplomatów. Celem spotkania jest m.in. poszukiwanie nowych płaszczyzn współpracy po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię.

Forum Belwederskie ma się odbywać co roku. Cykl spotkań zostanie zainaugurowany w Warszawie, gospodarzem kolejnego, za rok, ma być Londyn.

Decyzję o utworzeniu Forum Belwederskiego rządy Wielkiej Brytanii i Polski podjęły w 2016 roku. Tegoroczne forum poświęcone będzie przyszłości stosunków brytyjsko-polskich do 2025 roku. Odbędzie się w Pałacu Belwederskim w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl