fot. TV Trwam News

W. Brytania oficjalnie poinformowała UE o wycofaniu się ze wspólnych misji wojskowych

Wielka Brytania oficjalnie powiadomiła Unię Europejską o swoim zamiarze wycofania się ze wspólnych operacji wojskowych UE do końca tego roku – poinformowała w środę agencja Reutera, opierając się na źródłach dyplomatycznych.

Wielka Brytania, będąca jedną z największych europejskich potęg militarnych, odgrywa ważną rolę we wspólnych unijnych operacjach. Unijni i brytyjscy negocjatorzy już w marcu 2018 r. ustalili, że po wyjściu ze Wspólnoty Wielka Brytania nie będzie już brała udziału w unijnych misjach.

UE skarżyła się na odmowę negocjowania przez Wielką Brytanię nowego paktu dotyczącego bezpieczeństwa międzynarodowego i polityki zagranicznej – zauważa agencja Reutera. Włochy i Hiszpania zgodziły się zwiększyć swoje zaangażowanie w unijne operacje.

Obecnie UE prowadzi 17 misji pokojowych i szkoleniowych na całym świecie, są to m.in. operacje na terenie byłej Jugosławii oraz w krajach północnej i środkowej Afryki – przypomina Reuters.

Wielka Brytania formalnie opuściła UE 31 stycznia 2020 r. Kraj prowadzi ze Wspólnotą trudne negocjacje dotyczące przyszłej umowy handlowej, która zastąpi obowiązujące do końca grudnia przepisy okresu przejściowego.

PAP

drukuj