fot. PAP/Leszek Szymański

Wizyta prezydenta Polski w Wielkiej Brytanii

Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Wielkiej Brytanii. W Londynie spotkał się z premierem Borisem Johnsonem. Wielka Brytania przekaże Polsce 30 mln funtów na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda udał się do Londynu, gdzie spotkał się z Borisem Johnsonem, premierem Wielkiej Brytanii. Politycy rozmawiali o tym, jak pomóc Ukrainie.

– Jak wspólnie dalej działać, jakie kolejne działania powinniśmy razem podjąć dla wzmocnienia Ukrainy i dla umożliwienia Ukraińcom jeszcze lepszego bronienia się przed rosyjską napaścią – mówił  Andrzej Duda, prezydent RP.

Politycy zgodzili się co do potrzeby uszczelnienia sankcji wobec Rosji, zwłaszcza w zakresie surowców energetycznych.

– Jest propozycja, żeby po pierwsze, obłożyć dodatkowymi podatkami gaz i ropę naftową sprowadzane z Rosji do Unii Europejskiej, po drugie, chcemy zmierzać w kierunku przerwania tych dostaw – poinformował prezydent RP.

Szczegółowe ustalenia Polski i Wielkiej Brytanii nie zostały jednak podane do oficjalnej wiadomości. Premier Boris Johnson zapowiedział natomiast, że przekaże Polsce 30 mln funtów na pomoc dla ukraińskich uchodźców. Zapewnił jednocześnie o szerokim wsparciu dla samej Ukrainy.

– Chcemy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom w wymiarze dyplomatycznym, politycznym i gospodarczym, jeśli chodzi o sankcje wobec reżimu Władimira Putina, ale także w kontekście dostarczania broni na Ukrainę – wyjaśnił Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

Polska i Wielka Brytania zamierzają powołać wspólną komisję, która będzie wspierać Ukrainę w koordynacji dostaw broni oraz w określaniu potrzeb i szkoleń ukraińskiej armii. Premier Boris Johnson podkreślił, że wizyta prezydenta Polski w Zjednoczonym Królestwie to szansa na wzmocnienie współpracy w zakresie obronności.

– Obecny kryzys jeszcze bardziej zbliża nas do siebie. Każdy dzień daje nam szanse, byśmy dalej współpracowali i razem zrobili jeszcze więcej – poinformował premier Wielkiej Brytanii.

We wspólnym oświadczeniu, Polska i Wielka Brytania wezwały Rosję do zakończenia wojny i wycofania swojego wojska z terenu Ukrainy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl