Prezydent: Mam nadzieję, że do „piątki Morawieckiego” dołączą postulaty osób niepełnosprawnych

Mam nadzieję, że do piątki dołączy postulat dot. osób niepełnosprawnych i będzie „szóstka Morawieckiego”, która zostanie zrealizowana – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podczas środowego spotkania z mieszkańcami w Krośnie Odrzańskim prezydent odniósł się do działań rządu w sprawie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych. Nawiązał też do postulatów protestujących w Sejmie rodziców i opiekunów.

Prezydent Andrzej Duda poprosił szefową Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietę Rafalską, aby rozmawiała z premierem o spełnieniu drugiego postulatu. Chodzi o tzw. dodatek rehabilitacyjny w wysokości 500 zł bez kryterium dochodowego. To w skali kraju – jak tłumaczył prezydent – kwota 9 mld zł rocznie.

– To nie są żarty, proszę państwa. Cały program „500+” to mniej więcej 23 mld zł. Skala tego oczekiwania w każdym roku budżetowym jest ogromna. Poprosiłem panią minister, żeby rozmawiała na ten temat z panem premierem, żeby wziąć tę propozycję, którą przedstawiły panie w Sejmie – jakiegoś rozłożenia tego w formule ratalnej, spełnienia fragmentami ważnego postulatu. Dlaczego? Dlatego, że pomoc osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza tym, które są całkowicie niepełnosprawne, powinna być świadczona. Ci ludzie zasługują na opiekę ze strony państwa, a ci, którzy się nimi opiekują, zasługują na najwyższy szacunek – podkreślił Andrzej Duda.

Wczoraj na zamkniętym spotkaniu z szefową MRPiPS rodzice zaproponowali stopniowe dochodzenie do kwoty 500 zł dodatku rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych po ukończeniu 18. roku życia. Już od maja mieliby otrzymywać 300 zł. Na razie rząd nie odniósł się do tej propozycji.

Prezydent podziękował minister Elżbiecie Rafalskiej za realizację postulatu o podniesieniu wysokości renty socjalnej do poziomu najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. Projekt trafił już do konsultacji społecznych.

Równolegle prowadzone są prace nad tzw. daniną solidarnościową dla osób niepełnosprawnych, którą zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj