K. Szczerski: prezydent pokaże w Krynicy polskie wsparcie dla rozszerzenia UE

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentami Gruzji i Macedonii weźmie jutro udział w panelu otwierającym Forum Ekonomiczne w Krynicy. Chcemy pokazać polskie wsparcie dla dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

XXVII Forum Ekonomiczne rozpocznie się w Krynicy jutro i potrwa do czwartku. Wśród jego gości znajdą się m.in. prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili i prezydent Macedonii Gjorge Iwanow. Obaj, wraz z szefem państwa polskiego, wezmą udział w panelu rozpoczynającym Forum, następnie odbędą się rozmowy dwustronne – prezydenta Andrzeja Dudy z Giorgim Margwelaszwilim oraz z Ǵorgeim Iwanowem.

Jak powiedział PAP Krzysztof Szczerski, podczas panelu pt. „Niedokończona integracja a aspiracje krajów europejskich” prezydent RP podkreśli wsparcie Polski dla dalszego rozszerzania integracji europejskiej i starań kolejnych państw o członkostwo w UE. Prezydencki minister dodał, że dotyczy to sześciu państw bałkańskich oraz sześciu państw zaangażowanych w Partnerstwo Wschodnie.

„To będzie wspólna dyskusja o konieczności tworzenia szerszej Europy, która przekroczy dzisiejsze granice Unii Europejskiej” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Przyznał, że dzisiaj we Wspólnocie wyraźnie odczuwalny jest „brak zainteresowania” dalszym rozszerzeniem Unii.

„Będąca niegdyś jedną z ważniejszych polityk europejskich polityka rozszerzenia dzisiaj trochę jest zepchnięta na margines polityki europejskiej” – ocenił szef gabinetu prezydenta.

Przypomniał, że „toczą się rozmowy negocjacyjne z kilkoma krajami”, ale – jak zaznaczył – „bez wyraźnego impulsu politycznego”. W jego ocenie, taki impuls może nadać temu procesowi zbliżający się szczyt Partnerstwa Wschodniego.

„Mamy nadzieję, że ten panel i rozmowy w Krynicy pokażą polskie wsparcie dla dalszego rozszerzenia Unii” – zaznaczył Krzysztof  Szczerski.

Jak zauważył, Polska jest krajem granicznym NATO i UE, więc w naturalny sposób również adwokatem tego, żeby granice euroatlantyckiej wspólnoty przesunęły się na południe i wschód tak, żebyśmy mogli być w centrum silnego regionu.

„Jest w naszym interesie, by euroatlantycka wspólnota się rozwijała” – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Szczyt Partnerstwa Wschodniego zaplanowano na 24 listopada 2017 r. w Brukseli. Będzie to piąty szczyt tej inicjatywy.

Partnerstwo Wschodnie to realizowany od 2008 r. unijny projekt mający na celu pogłębianie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem. Projekt został zainicjowany przez Polskę i Szwecję.

O członkostwo w UE stara się również sześć państw Bałkanów Zachodnich: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia i Serbia.

W przypadku Macedonii, która od 2005 r. ma status kraju kandydującego, negocjacje jeszcze się nie rozpoczęły. Głównym powodem jest używana przez ten kraj nazwa „Macedonia” kontestowana przez Grecję. W ocenie Aten, używanie nazwy „Macedonia” kryje możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji o tej nazwie. Konflikt grecko-macedoński rzutuje nie tylko na negocjacje Skopje z UE, ale także z NATO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl