W Niemczech na wolności pozostaje ok. 60 dżihadystów

W Niemczech przebywa około 60 dżihadystów  powiązanych niegdyś z Al.-Kaidą. Ponad połowa z nich nadal jest poszukiwana. Dziennik „Westdeutsche Allgemeine Zeitung” podał, że Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny uznał za możliwe ataki dżihadystów na infrastrukturę kolejową.

Policyjni eksperci doszli do takiego wniosku po analizie najnowszych publikacji Al.-Kaidy.

– W przypadku Niemiec liczba osób, które podróżują koleją jest gigantyczna. W związku z tym, skryte dostanie się do pociągu, detonowanie ładunków w godzinach szczytu pociągnęłoby za sobą setki, jeśli nie tysiące ofiar – mówi prof. Grzegorz Rdzanek, politolog.

Ekspert wskazuje, że w Niemczech jest bardzo dużo dworców i służby nie są w stanie wszystkich upilnować. Dworce są raczej otwarte i słabo kontrolowane.

– Atak wymierzony w ludzi podróżujących pociągiem pociąga z a sobą cały szereg konsekwencji nie tylko związanej z zabiciem określonej liczby osób, ale także destrukcją sieci kolejowej: wykolejeniem pociągu czy zniszczeniem trakcji. Można powiedzieć, że skutki użycia ładunku wybuchowego w pociągu przeciwko kolei są wielokrotnie większe, niż wynikałoby to z samego użycia tego ładunku – zaznacza politolog.

Konkretne plany zamachów na terenie Niemiec nie są znane policji. Za to hiszpańska policja – jak informują media – już w maju miała ostrzeżenia o możliwości ataków terrorystycznych, m. in. na La Ramblę w Barcelonie. Hiszpanów miało ostrzec Amerykańskie Narodowe Centrum Antyterrorystyczne, ale zlekceważono te informacje. Ulica znajdująca się w centrum Barcelony w żaden sposób nie została zabezpieczona i – jak podkreślają mieszkańcy – nadal nie są.

– Rząd obiecał, że bulwar będzie bezpieczniejszy i zostaną wprowadzone przeszkody w celu zatrzymania pojazdów. Obecnie jednak nie ma przeszkód na drodze – podkreśla mieszkanka Barcelony.

Hiszpańskie władze zwiększają za to ochronę jednego z największych zabytków kraju – Alhambry, czyli warownego zespołu pałacowego w Grenadzie wzniesionego przez Maurów.

Dżihadyści poprzez internet zapowiedzieli kolejne ataki w Hiszpanii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl