fot. PAP/Radek Pietruszka

K. Szczerski: Prezydent A. Duda spotka się jutro w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO i prezydentem Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda spotka się we wtorek w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że rozpoczynający się tydzień będzie bardzo aktywny dla prezydenta w sferze polityki zagranicznej.

Andrzej Duda będzie rozmawiał we wtorek w kwaterze głównej NATO z szefem Sojuszu. Prezydent przedstawi stan negocjacji na temat zwiększonej obecności amerykańskich wojsk w Polsce.

Chcemy być transparentni wobec naszych sojuszników i na ręce Pana Jensa Stoltenberga prezydent przekaże swoje plany i decyzje dotyczące tego, co ma się wydarzyć w Waszyngtonie w kolejnym tygodniu z zakresu nowej obecności amerykańskiej w Polsce, tak żeby także nasi sojusznicy – poprzez sekretarza generalnego NATO – byli w tej sprawie poinformowani – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda po raz pierwszy spotka się także z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do rozmowy dojdzie w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE. Polska chce być adwokatem europejskiej drogi Ukrainy – powiedział minister Szczerski.

Z Brukseli prezydent Polski uda się do Lublany na dwudniowy szczyt Trójmorza. To już czwarte takie spotkanie na poziomie prezydentów.

Planowane jest ogłoszenie m.in. tzw. funduszu Trójmorza.

RIRM

drukuj