fot.PAP/Grzegorz Momot

Zakopane: Rekordowy maraton narciarski z udziałem prezydenta Dudy

Blisko 660 km przejechali w niedzielę na zakopiańskim stoku narciarze biorący udział w charytatywnym maratonie. Pobijając dotychczasowy rekord narciarze zdobyli fundusze na rzecz niepełnosprawnych sportowców. W zjazdach brał udział prezydent Andrzej Duda.

„Udało nam się ustanowić nowy rekord Polski w narciarskim maratonie, który polega na zjazdach na nartach non stop przez 12 godzin. Proporcjonalne do ilości przejechanych kilometrów otrzymaliśmy od sponsora grupy PZU fundusze na działalność niepełnosprawnych sportowców” – powiedziała PAP prezes fundacji Handicap Zakopane, olimpijka Małgorzata Tlałka-Długosz.

W ubiegłym roku narciarscy maratończycy w ciągu 12 godzin przejechali dystans 603 km. W ustanowieniu tegorocznego rekordu czołowym polskim narciarzom i olimpijczykom pomógł prezydent Andrzej Duda, który – otwierając zawody – trzykrotnie zjechał ze stoku na Polanie Szymoszkowej.

„Wszyscy byliśmy zaskoczeni, że prezydent tak dobrze jeździ na nartach. Jechał w pozycji zjazdowej od samego szczytu do mety i to >>wywarło ciśnienie<< na naszą drużynę olimpijczyków, wobec czego wszyscy czuli się zobligowani jechać na maksa” – relacjonowała Tlałka-Długosz.

Zapowiedziała, że w przyszłym roku fundacja podejmie kolejną próbę bicia obecnego rekordu, który już zaczyna być dość mocno wyśrubowany. Pieniądze przekazane przez sponsora sfinansują całoroczne treningi podopiecznych fundacji Handicap Zakopane.

Planujemy zorganizować kilka obozów sportowych w regionach, w których dzieci jeszcze nie były oraz zakupimy potrzebny sprzęt sportowy” – zapowiedziała prezes fundacji.

Fundacja Handicap Zakopane opiekuje się blisko setką niepełnosprawnych dzieci i dorosłych, kładąc nacisk na aktywizację sportową osób niepełnosprawnych.

Prezydent otwierając niedzielny „12H Slalom Maraton Zakopane 2017” powiedział, że to „piękna akcja i promocja narciarstwa”. Andrzej Duda podziękował za zorganizowanie tego wydarzenia i wyraził nadzieję, że coraz więcej ludzi będzie uprawiało narciarstwo. Prezydent w rozmowie z dziennikarzami wyraził nadzieję, że Puchar Świata w narciarstwie wrócił do Zakopanego.

PAP/RIRM

drukuj