„S” RI obchodziła 143. rocznicę urodzin W. Witosa

W Wierzchosławicach w niedzielę odbyły się Ogólnopolskie obchody 143. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. Ich organizatorem była NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. W kościele parafialnym sprawowano Mszę św., której przewodniczył ks. bp Andrzej Jeż.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli ze sztandarami przed grób Wincentego Witosa i tam złożyli kwiaty. Potem odbyła się konferencja poświęcona m.in. problemom i zadaniom, jakie stoją przed polską wsią.

Zbigniew Obrocki, członek Rady Krajowej NSZZ „S” RI, ocenił, że obecny rząd ma wiele do zrobienia, bo przez ostatnie osiem lat koalicja PO-PSL niszczyła polskie rolnictwo.

– Walczymy o te granice. To jest walka o te ziemie, to jest nasze. Dlaczego nikt nic nie robił? Dlaczego PSL nic nie widział? Tylko my widzieliśmy problem, że ziemia jest zawłaszczana, przechodzi w obce ręce, granice Polski się zmniejszają, że jest niebezpieczeństwo i jak dalej nikt nie zahamuje tej wyprzedaży polskiej ziemi, to może się okazać, że jedno czy dwa województwa przejdą w obce ręce – będzie niby Polska, ale tam Polaków już nie będzie. To tylko my to zauważyliśmy – powiedział Zbigniew Obrocki.

Związkowiec przypomniał, że od kilku lat PSL zawłaszcza sobie prawo do świętowania urodzin wielkiej postaci ważnej dla polskiej wsi – Wincentego Witosa. Tymczasem, jak wskazał – Ludowcy odeszli od idei, które kultywował Witos i zaniedbali ważne dla polskiej wsi sprawy.

– Uważam, że mamy takie samo prawo czcić pamięć (…) wielkiego Polaka – a nie tylko PSL. Polskie Stronnictwo Ludowe uznało, że Witos to jest człowiek PSL i do niego nikt nie ma prawa. Nie jest tak naprawdę, ta historia była zakłamywana przez tyle lat – komentował Zbigniew Obrocki.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda. Patronat medialny sprawowały Radio Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl