fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Związki zawodowe domagają się ogólnego wzrostu wynagrodzeń

,,Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych przyjęły wspólne stanowisko w sprawie wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej i państwowej sferze budżetowej oraz minimalnego wynagrodzenia.

Związkowcy oczekują, że w 2020 roku płaca minimalna powinna wzrosnąć co najmniej o 12 proc. tj. o 270 zł. Dałoby to kwotę 2520 zł brutto. Centrale związkowe chcą także 8,6 proc. wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej i co najmniej 15 proc. w samej budżetówce.

,,Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych oczekują też m.in systemowego zagwarantowania waloryzacji najniższych świadczeń emerytalno-rentowych.

– Oczekujemy też wzrostu waloryzacji rent i emerytur na poziomie nie mniejszym niż 50 proc. od realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia[…]. Domagamy się także, aby wreszcie wypracować taki spójny system waloryzacji, bo on jest dzisiaj nieefektywny i bardzo uznaniowy, bardziej na zasadzie politycznej „ile w tym roku damy lub nie damy”. Natomiast powinno to być zupełnie niezależne od partii, która w danym momencie rządzi, i jakichś pomysłów oraz preferencji politycznych – wskazał Marek Lewandowski, rzecznik ,,Solidarności”.

Swoje oczekiwania związkowcy przedstawili już minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej w skierowanym do niej piśmie. Stanowisko – jak wskazał rzecznik ,,Solidarności” – zostało przekazane minister na początku prac dotyczących budżetu na 2020 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl