fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

M. Ochman: „S” domaga się nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach pracowników medycznych

Będziemy domagali się nowelizacji tej ustawy; takie rozmowy i apel zostały przedstawione panu prezydentowi – zaznacza Maria Ochman odnosząc się do przepisów ustawy dot. ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, które dziś weszły w życie.

„Solidarność” opowiada się za nowelizacją przepisów i objęciem podwyżkami wszystkich pracowników ochrony zdrowia – tłumaczy Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Służby Zdrowia NSZZ „S”.

– „Solidarność” będzie zbierała informacje. Już rozpoczęliśmy akcję wśród pracowników, aby zorientować się, jakie będą rezultaty i skutki wdrożenia tej ustawy. To, iż w tym roku jest wzrost – niewystarczający – to skutek tego, że w zeszłym roku odbyła się akcja w Ministerstwie Zdrowia, po której nastąpiło spotkanie z Beatą Szydło. Premier zdecydowała wtedy, że pierwsze środki na wzrost wynagrodzeń zostaną uruchomione już w tym roku. Będziemy domagali się nowelizacji tej ustawy. Takie rozmowy i apel zostały przedstawione panu prezydentowi – zaznacza Maria Ochman.

W myśl obowiązujących od dziś przepisów, wypłata najmniej zarabiających medyków będzie podwyższana corocznie, a jego docelowa minimalna wysokość będzie osiągnięta do końca 2021 r. [czytaj więcej].

W Sejmie jest projekt obywatelski o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia, pod którym zebrano prawie 240 tys. podpisów. Autor dokumentu, Porozumienie Zawodów Medycznych, zapowiada, że  jeśli postulaty nie zostaną spełnione, to 2 października rozpocznie się strajk głodowy.

Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że część postulatów znalazła się już w uchwalonej ustawie.

RIRM

drukuj