fot. PAP

Związkowcy apelują o odrzucenie nowych celów klimatycznych

Związkowcy z NSZZ „S” apelują do polskich eurodeputowanych o podjęcie działań, mających na celu odrzucenie przez PE tzw. drugiego pakietu klimatycznego.

Przygotowany dokument przez Komisję Europejską zakłada redukcję emisji dwutlenku węgla o 40 proc. do roku 2030. Ponadto zwiększa udział energii z odnawialnych źródeł w miksie energetycznym do 27 proc. Związkowcy zawracają uwagę, że polska gospodarka jest oparta na węglu. Jednak jak mówi przewodniczący Sekretariatu Górnictwa Energetyki NSZZ „S” Kazimierz Grajcarek podkreśla, że pakiet uderza w węgiel w trzeciej kolejności.

– Pakiet uderzy przede wszystkim w małe firmy; w ciepłownictwo komunalne, w gospodarstwa domowe. Już dzisiaj udział opłat za energię w budżetach domowych, jest dwukrotnie wyższy niż unijny. Nam nie tylko chodzi o węgiel, chodzi o to, że zamykane będą kopalnie. Oczywiście że będą! Oczywiście, że ludzie stracą. Oczywiście że jest to problem górnictwa, ale przede wszystkim, jest to problem bezpieczeństwa energetycznego kraju – mówi Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa Energetyki NSZZ „S”.

W dokumencie związkowcy zwrócili też uwagę na związek wydarzeń na Ukrainie z bezpieczeństwem energetycznym krajów UE. Jak stwierdzili dekarbonizacja przy jednoczesnym uzależnianiu unijnej energetyki od rosyjskich zasobów gazu i ropy to błędny kierunek. W piątek, 21 marca odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, na którym będzie dyskutowana kwestia dalszego zmniejszania emisji CO2.

RIRM

 

drukuj