fot. PAP/Adam Warżawa

Resort kultury przekaże środki na utrzymanie historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże w tym roku 600 tys. zł na zarządzanie i utrzymanie historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Pieniądze otrzyma Fundacja Promocji Solidarności należąca do NSZZ „Solidarność”.

Wczoraj umowę w tej sprawie podpisali: wiceminister kultury Jarosław Sellin, szef „Solidarności” Piotr Duda, a także prezes Fundacji Promocji Solidarności i dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Wiceszef resortu kultury podkreślił, że Sali BHP należy się rządowe wsparcie.

– Od dwóch lat cały kompleks obiektów z tego miejsca: sala BHP, nowo zbudowane Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności, Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz Pomnik Poległych Stoczniowców jest wpisany na listę „Znak Dziedzictwa Europejskiego”. Jest to lista stworzona przez Komisję Europejską, więc to miejsce jest uznane jako istotna część w historii Europy i świata. Natomiast sama sala BHP nie miała wypracowanej dobrej formuły, takiego wsparcia państwowego i rządowego. Takiej formuły  dopracowaliśmy się – akcentował Jarosław Sellin.

Wiceminister Jarosław Sellin zaznaczył, że od przyszłego roku resort będzie przeznaczał na Salę BHP Stoczni Gdańskiej 800 tyś zł rocznie.

Sala BHP Stoczni Gdańskiej to miejsce, w którym 31 sierpnia 1980 r. podpisano historyczne porozumienie między strajkującymi a delegacją rządową.

RIRM

drukuj