Szef MSZ uda się z wizytą do Stanów Zjednoczonych

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski udaje się dziś w podróż do Waszyngtonu.  To pierwsza wizyta szefa Polskiej Dyplomacji w USA od czasu objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa.

Minister Witold Waszczykowski ma przedstawić stronie amerykańskiej priorytety Polski. Wizyta ma też być przygotowaniem do spotkania prezydentów Polski i USA.

W pierwszym dniu swojego pobytu za oceanem minister Witold Waszczykowski spotka się z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Wśród poruszanych tematów znajdzie się m.in. kwestia wraku TU-154 M – mówi wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

– Witold Waszczykowski mówił przed wyjazdem, że pojawi się kwestia wraku. Minister Spraw Zagranicznych Polski stawiał tę sprawę już w rozmowach z poprzednikiem Rexa Tillersona –  z ministrem Johnem Kerrym, natomiast w obozie demokratów (obozie prezydenta Baracka Obamy) ta kwestia nie spotkała się ze zrozumieniem stosownym do wagi sytuacji. Liczymy, że przy nowej administracji i realizmie prezydenta Trumpa zostanie to osiągnięte – zaznacza Jan Dziedziczak.

W programie wizyty, która potrwa do jutra, przewidziane są też m.in. rozmowy z doradcami prezydenta Donalda Trumpa oraz z przedstawicielami czołowych waszyngtońskich think tanków.

RIRM

drukuj