Egipt krytykuje USA za wstrzymanie części pomocy

Egipt skrytykował w czwartek USA za wstrzymanie części pomocy dla rządu w Kairze. „To była błędna decyzja. Egipt nie ugnie się pod amerykańską presją i kontynuuje swoją drogę do demokracji” – oświadczył rzecznik egipskiego MSZ Badr Abdelatty. 

Stany Zjednoczone ogłosiły w środę wstrzymanie części wsparcia udzielanego Egiptowi w postaci dostaw sprzętu wojskowego dla armii oraz pomocy finansowej dla rządu.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jennifer Psaki poinformowała, że Waszyngton zamraża wsparcie w oczekiwaniu na postępy w kwestiach politycznych i praw człowieka w Egipcie. Decyzja ta została podjęta w odpowiedzi na brutalną rozprawę egipskich władz z obozem obalonego w lipcu przez armię demokratycznie wybranego prezydenta islamisty Mohammeda Mursiego. Może zostać cofnięta.

Wstrzymane zostaną m.in. dostawy czołgów A1/M1 Abrams, myśliwców F-16, śmigłowców Apache i pocisków Harpoon. USA zdecydowały się też wycofać z pilnej pomocy finansowej sięgającej 260 mln dolarów oraz planowanej pożyczki w wysokości 300 mln USD dla władz w Kairze.

Po Izraelu Egipt był największym odbiorcą amerykańskiej pomocy wojskowej na Bliskim Wschodzie. Pomoc dla egipskiej armii sięgała 1,3 mld dolarów rocznie.

W lipcu egipska armia odsunęła od władzy Mursiego po wielotysięcznych demonstracjach jego przeciwników. Po obaleniu prezydenta wybuchły z kolei zamieszki organizowane przez jego zwolenników; zginęło ponad 1000 osób, głównie stronników byłego przywódcy. Ponad 2 tysiące islamistów zostało aresztowanych, wielu z nich skazano na długoletnie kary więzienia.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl