fot. PAP/EPA

Administracja USA ogłosiła sankcje na ponad 200 podmiotów i osób z kluczowych sektorów rosyjskiej gospodarki

Resorty dyplomacji, finansów i handlu USA ogłosiły w czwartek nową rundę sankcji na Rosję, obejmującą ponad 200 podmiotów z przemysłu zbrojeniowego oraz innych kluczowych sektorów gospodarki, a także firmy z Chin, Turcji i ZEA, zaangażowane w omijanie dotychczasowych restrykcji.

Jak wynika z komunikatu amerykańskiego resortu finansów, który poszerzył swoją listę sankcji o 130 pozycji, nowe restrykcje są reakcją na próbę przestawienia rosyjskiego przemysłu na produkcję wojenną, a także na wysiłki zmierzające do omijania dotychczasowych ograniczeń.

Sankcjami objęto ponad 40 rosyjskich firm produkujących i importujących maszyny i narzędzia przemysłowe, w tym drukarki 3D, firmy technologiczne zaangażowane w produkcję uzbrojenia, a także firmy finansowe i banki wspierające przemysł zbrojeniowy.

Dodatkowo na listę sankcyjną resortu dodano szereg firm i osób z Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Chin zaangażowanych w dostarczanie rosyjskiej zbrojeniówce komponentów elektronicznych i innych technologii objętych kontrolami eksportu USA, a także w omijanie sankcji finansowych.

Sankcje Departamentu Stanu, który ogłosił sankcje na ponad 90 firm i osób, wymierzone zostały przeciwko m.in. firmom z rosyjskiego sektora energetycznego i wydobywczego, w tym podmioty zaangażowane w działanie terminalu gazowego Arctic LNG 2. Resort ogłosił też restrykcję na sieć firm zaopatrujących producenta rosyjskich dronów Lancet i KUB-BLA, firmę ZALA Aero.

Swoje restrykcje ogłosił też Departament Handlu, który objął ograniczeniami eksportu 13 firm z Rosji i Uzbekistanu, zaopatrujących rosyjski sektor zbrojeniowy.

„Nasza globalna koalicja sankcyjna odcięła dostęp Rosji do kluczowych zasobów dla jej kompleksu przemysłowo-wojskowego i podważyła zdolności Kremla, by prowadzić swoją niesprowokowaną wojnę. Dzisiejsze działania pokazują naszą dalszą determinację co do kontynuowania zakłócania każdego ogniwa wojskowego łańcucha dostaw oraz wymierzania kar aktorom zewnętrznym chcącym wspierać wysiłki wojenne Rosji” – napisała w oświadczeniu sekretarz skarbu USA, Janet Yellen.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl